theme switch

Kryptowaluta facebooka Libra ma ruszyć już w styczniu.

W czerwcu ubiegłego roku, facebook ogłosił do informacji publicznej, że będzie on tworzył własną kryptowalutę. Projekt ten nazywa się libra i będzie on stablecoinem, czyli kryptowalutą, której kurs powiązany jest w stosunku 1;1 z walutą fiducjarną.

Celem projektu będzie umożliwienie jak największej ilości osób dostępu do systemu finansowego, który nie podlega jurysdykcji banków, nie wymaga zaufanej trzeciej strony do weryfikowania transakcji, a korzystanie z niego jest praktycznie darmowe. Twórcy porównują to do rozwoju sieci komórkowej – kiedyś za wysłanie wiadomości np. za pomocą SMS’a trzeba było zapłacić niewielką kwotę. Jednak korespondując z kimś codziennie w skali roku czy miesiąca suma wydanych środków mogła być już zauważalna. Teraz za pomocą messengera lub innych aplikacji jest to całkowicie darmowe, a jedynym wymaganiem jest dostęp do internetu.

Uruchomienie kryptowaluty libra

Jak w ostatnim czasie podał do informacji publicznej facebook, projekt ten jest już prawie gotowy i będzie możliwość uruchomienia go w 2021 roku. Dokładna data będzie znana, gdy dopełnią oni formalności z organami nadzoru, które wydają pozwolenie na wprowadzenie libry do obrotu na platformie facebooka. Przewidywany termin to pierwszy kwartał nadchodzącego roku. Na początek planują oni wprowadzić tylko wersję, która będzie powiązana z dolarem jako para Libra-USD. W późniejszym terminie rozważają oni również wprowadzenie stablecoinów, które będą powiązany z innymi walutami, jak np. euro czy funt.

Stowarzyszenie libry liczy aktualnie ponad 20 członków a ich głównym celem, jak twierdzą, będzie wprowadzenie innowacyjnego systemu płatności, opartego o technologię blockchain. Z pewnością wprowadzenie tego projektu na największą platformę społecznościową na świecie spowoduje gigantyczną reklamę dla kryptowalut i umożliwi ich poznanie bardzo szerokiemu gronu odbiorców, które nigdy nie miało z nimi styczności. Procedura użycia jej będzie na tyle prosta, aby nawet najmniej obeznane z technologią osoby były w stanie skutecznie przesłać między sobą środki, bez konieczności posiadania portfeli, rejestrowania się na giełdach i innych czynności, które czasami odstraszają użytkowników od walut cyfrowych. Bardzo prawdopodobne, że przyciągnie to szerokie grono nowych użytkowników, a część z nich, pewnie nawet nie będzie świadoma, że wykorzystuje blockchain.

Powiązane

Kopanie kryptowalut – będą nowe przepisy podatkowe

Jak bezpiecznie przechowywać ethereum - dedykowany portfel MyEtherWallet.

» więcej artykułów