theme switch

Stablecoin - Czym są stabilne kryptowaluty? Dlaczego ich potrzebujemy?

Przemysł kryptowalut rozwija się w szybkim tempie. Istnieje wiele giełd kryptograficznych, w których można kupić zasoby cyfrowe. Jednak nie wszystkie z nich akceptują pieniądze fiducjarne (dolary, złotówki, euro itp.). W tym przypadku przydatne mogą być tzw. stabilne kryptowaluty lub stablecoiny (ang. stablecoins).

Tether USDT, Paxos Standard, DAI, TrueUSD - czym są stablecoiny?

Stablecoiny to waluty cyfrowe, które z założenia mają nie podlegać wahaniom kursu lub ich zmienność cenowa powinna być minimalna. Stabilne kryptowaluty jako zasób cyfrowy odpowiadają wartości dolara w stosunku 1:1. Emitent musi zapewnić pokrycie swojej waluty cyfrowej w walucie fiducjarnej lub innym aktywie o określonej wartości (np. złoto, srebro) oraz przechodzić regularne audyty.

W świecie kryptowalut istnieje wiele stabilnych kryptowalut, przykładami są TrueUSD (TUSD), USD Coin (USDC), Paxos Standard (PAX), Dai (DAI). Najpopularniejszą z nich, o największej kapitalizacji jest tether (USDT).

Wykorzystanie stablecoinów

Stablecoiny nie są aktywem, które kupujemy, aby zarabiać na wahaniach kursowych. Mimo to stanowią one bardzo przydatne narzędzie. Ułatwiają one bezpieczeństwo zakupu oraz umożliwiają inwestowanie w inne waluty cyfrowe. Wykorzystanie ich pozwala ominąć etap, w którym najpierw musimy kupić bitcoina (możemy go nabyć min. na naszej stronie kantorbitcoin.pl), przesłać na giełdę i wymienić na pożądaną przez nas kryptowalutę.

Kolejnym przydanym zastosowaniem jest to, że jeśli chcemy z naszymi środkami tymczasowo wyjść z giełdy (tj. upewnić się, że nie podlegają one wahaniom kursowym) nie musimy przechodzić bezpośrednio do waluty fiducjarnej. Możemy zamienić nasze cyfrowe waluty na stablecoin.

Posunięcie to ma dużą zaletę dla inwestorów. Nie powstaje obowiązek podatkowego rozliczenia się z potencjalnych dochodów, które pojawiłyby się po zamianie naszych kryptowalut na złotówki. Podatek należy uregulować, gdy ostatecznie zdecydujemy się wypłacić nasze środki z giełdy i zamieniamy je na pieniądze fiducjarne.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

 

 

Powiązane

Podsumowanie tygodnia - najważniejsze wydarzenia ze świata kryptowalut

Binance kontynuuje spalanie własnych monet.

» więcej artykułów