theme switch

Jaki był najwyższy kurs bitcoina? Historyczne kursy BTC

Od początku istnienia bitcoina zawsze zagadką było jaki najwyższy kurs bitcoina uda nam się zobaczyć. Gdy aktywo to dopiero zaczynało pisać swoją historię jego wartość była na tyle niska, że jeden programista wydał 10 tysięcy bitcoinów, aby zapłacić za pizzę o wartości 30 dolarów. Do dziś wydarzenie to jest celebrowane jest jako bitcoinowy dzień pizzy.

Najwyższy kurs bitcoina - jak kształtował się na przestrzeni ostatnich lat?

Bańka spekulacyjna w 2013 i upadek Mt.Gox

W trakcie ostatniej dekady kilkukrotnie na kryptowalutach formowała się bańka spekulacyjna. Każdy z cykli nieco różnił się od poprzedniego. Ich cechą wspólną był dość dynamiczny i wykładniczy wzrost cen, a następnie drastyczny spadek rzędu 80% i powolne odbicie. Pierwsza znacząca bańka, gdy ekosystem kryptowalut rozwinął się i powstawały pierwsze giełdy miała miejsce w 2013 roku. W latach 2010–2014 odpowiadała w szczytowym punkcie za 60–70 proc. całkowitego wolumenu kryptowalutowego na świecie. Przed upadkiem w 2014 roku giełda była kilkukrotnie okradana na mniejsze sumy i traciła bezpowrotnie po kilka tysięcy bitcoinów. Wtedy jeszcze nie były to ogromne kwoty, ponieważ kurs bitcoina był o wiele niższy niż aktualnie. Zanim doszło do całkowitego upadku, użytkownicy bardzo skarżyli się na błędy techniczne i wycofywali swoje środki z giełdy. Na kilka tygodni przed upadkiem wstrzymane zostały depozyty i możliwość wypłaty środków z giełdy pod pretekstem podejrzanej aktywności na portfelach kryptowalutowych. Informacja ta spowodowała spadek ceny bitcoina o 20 proc., a giełda odkryła stratę na ponad 850 tys. bitcoinów.

Bańka spekulacyjna - bitcoin 2013

W 2013 roku najwyższy kurs bitcoina, jaki mogliśmy obserwować wynosił około 1150 dolarów, a następnie skorygował do poziomu 200 dolarów. Na powrót do poziomu ze szczytów 2013 roku inwestorzy musieli czekać aż cztery lata, do początków 2017, gdzie formowała się kolejna bańka spekulacyjna.

Bańka spekulacyjna w 2017 roku i rozwój branży

W 2017 roku oprócz bitcoina inwestorzy znali już także wiele innych kryptowalut, które stanowiły coraz większą konkurencję dla bitcoina. Głównie był to ether, litecoin oraz ripple oraz wiele mniejszych projektów. W ujęciu procentowym wzrosty z 2017 roku były jednymi z najbardziej dynamicznych w historii i był to moment, gdzie powoli branża ta zaczęła przebijać się do tzw. mainstreamu. Bitcoin w zaledwie rok z około tysiąca dolarów urósł do poziomów 19,5 tys. dolara za sztukę, a większość altcoinów w ujęciu procentowym zanotowała jeszcze większe wzrosty.

Bańka spekulacyjna - bitcoin 2017

Był to także etap, w którym na rynku obserwowaliśmy dosłownie plagę przeróżnych forków bitcoina, a także projektów występujących z pierwszą ofertą publiczną (ICO) do inwestorów, z których 99% po czasie upadało.

Bańka spekulacyjna 2021 - najwyższy kurs bitcoina w historii

Ostatnia i jednocześnie największa w historii bańka spekulacyjna na bitcoinie miała miejsce w ubiegłym roku. Na wzrosty bitcoina nałożyło się także luzownie polityki monetarnej w wielu krajach, niskie stopy procentowe i ogromna hossa na amerykańskiej giełdzie (głównie na spółkach technologicznych). Ponadto gwałtowny rozwój branży zdecentralizowanych finansów i uformowanie oraz ugruntowanie pozycji wielu potężnych giełd (binance, coinbase) pozwoliło na ogromny, niespotykany dotychczas w historii przypływ kapitału na rynek, którego wartość na szczycie oscylowała w okolicach 3 trylionów dolarów.

Bańka spekulacyjna w 2021 roku na bitcoinie

Aktualnie bitcoin kontynuuje korektę, która trwa od czasu ustanowienia szczytu na poziomie 68 tys. dolarów i może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

Powiązane

Połączenie IoT z blockchainem: korzyści i wyzwania

Ewolucja i przyszłość blockchain - co mogą przynieść nam kolejne lata?

» więcej artykułów