theme switch

Czy kurs bitcoina spadnie do poziomów z 2017 roku?

Ostatnie tygodnie dla inwestorów kryptowalutowych przebiegały dość intensywnie. Kurs bitcoina kontynuuje swój wielomiesięczny cykl spadkowy, a w ciągu ostatnich dni uległ całkowitemu załamaniu i odbił dopiero przy poziomie 20 tys. dolarów. Nikt już nie ma wątpliwości, że jesteśmy w bessie, która prawdopodobnie potrwa jeszcze wiele miesięcy. Ostatnie tak gwałtowne spadki pokazują również, jak silne skorelowany jest bitcoin z amerykańskimi indeksami giełdowymi, które również spadają od wielu tygodni. Na wczorajszym posiedzeniu (15 czerwca 2022 roku) amerykański FED ogłosił kolejną podwyżkę stóp procentowych (75pb), powyżej zapowiadanego wcześniej poziomu (50pb), która ma na celu zwalczenie rekordowo wysokiej w ostatnich latach inflacji.

Indeksy giełdowe i kurs bitcoina

Jak wiadomo, zawsze gdy podnoszone są stopy procentowe umacnia się wartość dolara względem innych walut, a na rynkach finansowych obserwujemy odpływ kapitału z tzw. ryzykownych inwestycji za jakie uznawane są akcje czy kryptowaluty. Podnoszenie stóp procentowych ma na celu walkę z szalejącą inflacją, ale jest to miecz obusieczny, ponieważ drożejący pieniądz oznacza również wyhamowanie wielu inwestycji, zmniejszenie płynności finansowej wielu firm, a także w dłuższej perspektywie wzrost bezrobocia oraz recesję. Do czasu, gdy wzrost inflacji nie wyhamuje możemy spodziewać się dalszego podnoszenia stóp procentowych, a tym samym kontynuacji spadków na indeksach giełdowych (NASDAQ, S&P 500) oraz całego rynku kryptowalut.

Wskaźniki rynkowe - kurs bitcoina

Po tak wielu tygodniach gwałtownych spadków większość wskaźników informuje nas, że kurs bitcoina jest mocno niedoszacowany. Na rynku panuje ekstremalny strach, a widmo dalszych podwyżek stóp procentowych i szalejącej inflacji skutecznie odstrasza inwestorów, którzy lokują swój kapitał w obligacjach, metalach szlachetnych czy po prostu w dolarze.

Wskaźnik MVRV

Jest to wskaźnik który pokazuje nam różnicę między kapitalizacją rynkową bitcoina, a jego wartością zrealizowaną. Wartość zrealizowana jest to kapitalizacja policzona na podstawie tego, kiedy dany bitcoin był ostatnio przetransferowany i po jakiej cenie, a następnie sumuje te wartości dla każdego z nich i przyjmuje średnią wartość. Jeśli wartość rynkowa przesuwa się skrajnie wysoko powyżej wartości zrealizowanej historycznie etap ten był szczytem hossy dla bitcoina.

Wskaźnik MVRV Z-Score dla kursu bitcoina.

Aktualnie jego wartość zbliża się praktycznie do zera, co historycznie było zawsze dobrym etapem do akumulacji. Warto mieć jednak na uwadze, że z każdą kolejną hossą zaliczał on niższy szczyt od poprzedniego, a podczas wyznaczania przez bitcoina swojego ATH (ang. all time high) jego wartość wynosiła zaledwie 3,8 punkta. Zazwyczaj, gdy spadał on poniżej jednego punkta jak ma to miejsce aktualnie, to poruszał się w trendzie bocznym przez kilka miesięcy, zanim kurs bitcoina zaczął ponownie odbijać.

Wskaźnik RSI

Jest to oscylator, który określa aktualną siłę trendu oraz to czy dany składnik aktywów jest nadmiernie wykupowany lub wyprzedawany. Jeśli wartość RSI jest wysoka, oznacza to, że niedługo możemy mieć do czynienia z odwróceniem trendu, ponieważ dany składnik aktywów został w ostatnim czasie nadmiernie wykupiony, w porównaniu do średniej wartości z wcześniejszych okresów.

Wskaźnik RSI (ang. relative strength index) na tygodniowym interwale czasowym.

Aktualnie wartość RSI zbliża się do 10 punktów, co jest rekordowo niskim poziomem w historii bitcoina, a ostatnio widziany był w okolicy 2011 roku! Nawet podczas paniki koronawirusowej w marcu 2020 roku oraz bessy w 2019 roku kurs bitcoina nie spadał tak gwałtownie, jak miało to miejsce w ostatnich tygodniach.

Powiązane

Kurs bitcoina coraz bliżej 20 tys. dolarów!

Kurs bitcoina poniżej 60 tys. dolarów! Czy spodziewać się dalszych spadków?

» więcej artykułów