theme switch

Co spowodowało ostatnie spadki bitcoina?

Kurs bitcoina w ostatnich dwóch miesiącach kontynuuje swój spadkowy trend, który rozpoczął się po ustanowieniu nowego szczytu na poziomie 69 tys. dolarów. Od tego czasu wartość ta sukcesywnie spada i aktualnie oscyluje w okolicach 42 tys. dolarów za sztukę. W ostatnim czasie doszło do kilku wydarzeń, które w w sporym stopniu mogły przyczynić się do pogłębienia tych spadków.

Korekta na rynku akcji i spadki bitcoina.

Pierwszą z przyczyn, która doprowadziła do spadków bitcoina jest korekta na amerykańskim rynku akcji. Jak wiadomo, rynki te są ze sobą mocno skorelowane i reagują podobnie na wydarzenia ze świata. Informacją, która przyczyniła się do pogłębienia spadków było to, że amerykański FED ogłosił, że w 2022 roku dojdzie trzykrotnie do podwyżki stóp procentowych. Podnoszenie stóp oznacza, że kończy się era "taniego pieniądza", a proces ten ma na celu próbę walki z najwyższą od 30 lat inflacją na poziomie prawie 7%. Oznacza to także, że będzie umacniać się pozycja dolara jako waluty, przez co wielu inwestorów aby "wyprzedzić rynek" sprzedaje swoje aktywa finansowe i zabezpiecza pozycję w gotówce oraz amerykańskich obligacjach, co ma przełożenie również na rynek kryptowalut.

Zamieszki w kazachstanie i spadki bitcoina.

Kazachstan, jako jeden z krajów, gdzie prąd jest względnie tani w porównaniu do reszty świata, był dobrym miejscem dla bitcoinowych górników. Wielu z nich przeniosło się tam z Chin, gdzie kilka miesięcy temu zakazano kopania bitcoinów. W ostatnim czasie jednak dochodzi do świata wiele informacji na temat zamieszek, które mających tam obecnie miejsce. Ze względu na problemy wewnętrzne kraju odcięty został internet, co spowodowało, że wszystkie koparki zostały również odłączone od sieci. Ponad 18% mocy obliczeniowej sieci pochodziło właśnie z tego regionu, a więc po wyłączeniu prądu doszło do gwałtownych jej spadków. Wywołało to panikę wśród inwestorów, którzy zaczęli wyprzedawać swoje bitcoiny, co pogłębiło dalsze spadki.

Wykres mocy wydobywczej w sieci bitcoina (Hash/s).

Powiązane

Bitcoin Gold poprawił błędy - czy wpłynie to na cenę BTG?

Binance - jak wpłacić pieniądze? Poradnik

» więcej artykułów