theme switch

Co warto wiedzieć zanim zainwestujemy w kryptowaluty?

Postęp technologiczny w znaczny sposób zmienia to, jak ludzie się ze sobą komunikują, robią zakupy czy też płacą za różne towary i usługi. Coraz częściej ludzie odchodzą od pieniądza w papierowej postaci, a w jego miejsce pojawiają się instrumenty bezgotówkowe. Jak donosi raport NBP  z 2018 roku- w Szwecji w ciągu ostatnich 10 lat popyt na gotówkę zmniejszył się aż o czterdzieści procent, a banknoty czy monety wykorzystywane są rzadziej niż w piętnastu procentach transakcji detalicznych. W Polsce natomiast wzrosła liczba osób dokonujących zbliżeniowe płatności kartami oraz korzystających z funkcji BLIK. Gotówka jako narzędzie do transakcji detalicznych dominuje głównie wśród osób starszych, młodzi ludzie wolą korzystać z płatności elektronicznych.

Całkiem niedawno, bo w 2009 roku pojawił się nowy system, który umożliwia płatności z pominięciem "zaufanej" trzeciej strony - są to kryptowaluty. Prawdopodobnie każdy słyszał już o bitcoinie, który jest pierwszą walutą cyfrową jaka kiedykolwiek powstała, ale nie do końca może być zrozumiałe jak on działa. Wiele osób interesuje się nim głównie w celach inwestycyjnych, a nie jako środkiem płatności ze względu na stopy zwrotu, jakie w swojej dość krótkiej historii był w stanie wygenerować.

Są jednak aspekty, o których powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się zainwestować w ten składnik aktywów lub  zaczniemy wykorzystywać go do płatności.

Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z ryzykiem

Oprócz standardowego ryzyka związanego z kursem kryptowalut, które dość dynamicznie się zmienia istnieją również inne zagrożenia, które są rzadziej spotykane w innych inwestycjach. Pierwszym z nich jest możliwość zgubienia kluczy prywatnych do portfela lub hasła mnemonicznego, co może wiązać się z definitywną utratą wszystkich naszych środków. Ze względu na decentralizację w sieciach blockchain nie ma instytucji, która byłaby je w stanie odzyskać, ani centrum obsługi przypominającego nam zagubione hasła jak ma to miejsce np. na platformach brokerskich lub w banku. Jeśli nieodpowiednio przechowujemy nasze środki to możemy je stracić również w wyniku ataku hakerskiego lub ze względu na szkodliwe oprogramowanie w komputerze. Ponadto należy uważać na wszelkie próby wyłudzeń, ponieważ przeglądając twittera czy inne social media możemy spotkać ich dziesiątki.

Korzystaj ze sprawdzonych giełd i kantorów

Wykonując swoje pierwsze inwestycje dobrze zrobić rozeznanie z jakich giełd czy kantorów najlepiej korzystać. Im większa popularność danej strony tym więcej opinii na jej temat możemy przeczytać. Przy sporej liczbie użytkowników zwiększa się również płynność finansowa danej platformy co wpływa na jej dalszy rozwój oraz sprawne działanie. Pamiętaj również, aby nie trzymać swoich środków na giełdach, nawet tych sprawdzonych, ponieważ nie są one wtedy Twoją własnością. Mogą też paść ofiarom hakerów, lub pojawią się inne losowe zdarzenia, które spowodują, że ich późniejsza wypłata nie będzie możliwa.

Zdywersyfikuj swój portfel

Podejmując się inwestycji nigdy bezgranicznie nie należy ufać w jedno aktywo czy projekt. Podstawą jest dywersyfikacja, jeśli jedna z inwestycji okaże się nietrafiona, zawsze mamy szansę "odrobić" tę stratę na innej. Każdy składnik aktywów ma swoje zalety jak i wady. Inwestując długoterminowo ważne jest przeprowadzenie odpowiedniej analizy fundamentalnej i podjęcie decyzji samemu, czy dany projekt jest warty naszych pieniędzy czy też nie. Informacje na temat projektów kryptowalutowych najlepiej czerpać z ich białych ksiąg (ang. whitepaper). Jest to dokument, który zawiera ich całą specyfikację techniczną oraz często plan dalszego rozwoju.

Powiązane

W jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo kryptowalut, które przechowujemy?

Litecoin - pierwsza alternatywna kryptowaluta

» więcej artykułów