theme switch

Czym jest Monero i jak wyróżnia się na tle innych kryptowalut?

Czym jest Monero i w jaki sposób odróżnia się swoimi mechanizmami na tle innych kryptowalut? - jest to jedno z pytań, które bardzo często pada wśród inwestorów zaczynających swoją przygodę w tej branży. Kryptowaluta Monero (XMR) powstała w 2014 roku i był to jeden z pierwszych altcoinów. Jednocześnie należy do grupy nielicznych, powstałych w tamtym czasie projektów, który nadal jest na topie i rozwija się do dziś. Głównym jego celem jest to, aby użytkownicy korzystający z sieci Monero mogli wykonywać transakcje anonimowo, a więc jest skierowany do osób ceniących swoją prywatność.

Czym jest Monero?

W przeciwieństwie do bitcoina jest on celowo zaprojektowany w taki sposób, aby zapis transakcji w sieci blockchain był nieprzejrzysty, co uniemożliwia ustalenie pochodzenia środków. Mimo, że w sieci bitcoina nie znamy tożsamości nadawcy i odbiorcy, a jedynie ich adres to jesteśmy w stanie prześledzić skąd pochodzą dane bitcoiny od samego początku, gdy zostały wykopane. Monero posiada zaimplementowane mechanizmy, które pozwalają w pełni ukryć nadawcę oraz odbiorcę środków, a także kwotę transakcji która została wykonana. Dwa najważniejsze aspekty na których skupia się projekt to wspomniana wcześniej ochrona prywatności użytkowników, a także dbałość o bezpieczeństwo sieci. Ponadto niezwykle ważna jest prostota podczas korzystania, a także utrzymanie wysokiej wydajności.

Kto stoi za projektem XMR?

Do stworzenia projektu Monero przyczyniło się siedmiu programistów, z czego piątka postanowiła zachować anonimowość. Na przestrzeni lat udział w projekcie mógł mieć każdy programista, który miał na to ochotę. Do pracy można było dołączyć dobrowolnie i rozwijać kod na własną rękę, po czym jeśli był on dobrze napisany mógł zostać zaakceptowany przez głównych deweloperów. Niektórzy podejrzewają również, że w początkowej fazie projektu mógł mieć udział Satoshi Nakamoto, który jest twórcą bitcoina, jednak nie ma żadnych niezbitych dowodów, które by to potwierdzały. Aktualnie w obiegu jest około 18 milionów monet. Z każdym blokiem (średnio co 10 minut) do sieci w trafia około 3,125 XMR, co oznacza że inflacja na tokenie stanowi połowę tego, jaką w tej chwili ma bitcoin a więc około 1% rocznie.

Mechanizmy prywatności w sieci Monero

W przypadku bitcoina, każda moneta ma niejako swój numer seryjny, który pozwala na ustalenie jej pochodzenia od chwili wykopania go, aż do samego końca łańcucha transakcji. Kryptowaluta XMR wyróżnia się tym, że w chwili gdy wejdziemy w jej posiadanie nie jesteśmy w stanie stwierdzić jaką drogę przebyła wcześniej, a dla pozostałych obserwatorów sieci niejawny jest także nadawca. Gdybyśmy anonimowo otrzymali od kogoś kryptowalutę XMR na swój portfel to nie jesteśmy w stanie powiedzieć od kogo ją otrzymaliśmy. Ma ona także znaczną przewagę nad innymi "prywatnymi" kryptowalutami, które mają zaimplementowane w sobie mniej zaawansowane mechanizmy, pozwalające wyśledzić szerokie spektrum informacji (np. nadawca czy jej rozmiar) o wykonanej transakcji.

 

 

 

Powiązane

Elon Musk przyjmuje płatności w bitcoinach za samochody Tesli.

Binance podaje 30 kryptowalut, które znajdą się na platformie dla użytkowników z USA.

» więcej artykułów