theme switch

Czy dodruk dolara w USA może wpłynąć na kurs bitcoina?

W USA mamy aktualnie do czynienia ze zjawiskiem nazwanym luzowaniem ilościowym, które polega ma zwiększeniu ilości dolarów trafiających do obiegu. Dochodzi do tego ze względu na politykę systemu rezerw federalnych (pełniącego funkcję banku centralnego), który ma możliwość emitowania pieniądza gotówkowego oraz specyficznymi operacjami do jakich dochodzi między bankami członkowskimi. W Polsce funkcję banku centralnego pełni NBP.

Zjawisko to tłumaczone jest utrzymaniem płynności rynków i stymulacją gospodarki. Poprzez wzrost ilości kapitału na rynku banki chętniej mogą udzielać kredytów na niskiej stopie procentowej, które są atrakcyjne dla konsumentów. Bank centralny dokonuje takiego "zastrzyku" gotówki głównie przez kupno obligacji oraz innego rodzaju aktywów, przez które kapitał może trafić do banków.

Inflacja dolara.

Dolar mimo faktu, że jest podatny na duży dodruk ze strony rezerwy federalnej i tak uważany jest za jedną z walut fiducjarnych, które są "bezpieczną przystanią" w czasach kryzysów. Dodruk banknotów związany jest oczywiście z postępującą inflacją, a spadek wartości dolara tylko w latach 1913-2005 bardzo dobrze ukazuje poniższy wykres. Za jednego dolara w roku 1913 moglibyśmy kupić ponad 20 razy więcej dóbr materialnych, niż w dniu dzisiejszym.

Deflacja bitcoina.

Jak wiadomo, maksymalna ilość bitcoina jaka kiedykolwiek będzie w obiegu to 21 milionów monet, z czego ostatni zostanie wydobyty za ponad 100 lat. Szacuje się również że około 3 milionów bitcoinów przepadło wraz z zagubionymi dyskami czy hasłami do portfeli na których były przetrzymywane. Tylko na portfelu twórcy bitcoina o pseudonimie Satoshi Nakamoto znajduje się ponad milion monet, które od czasu utworzenia bitcoina nie zostały ruszone. Bitcoin nie może zostać dodrukowany, ani nie ma centralnego organu który nadzorowałby jego działanie. Wszystkie te składowe powodują, że nawet jeśli nie przybywałoby chętnych do kupna go to sam fakt, że ma on ograniczoną podaż, a wartość dolara z każdym rokiem maleje powoduje, że jest warty więcej. Oczywiście jest to aktywo o bardzo dużej zmienności w krótkich okresach czasu, ale długoterminowo łatwo zauważyć, że jego wartość stabilnie wzrasta.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kupno bitcoin BTChttps://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-bitcoin/

Kupno litecoin LTChttps://kantorbitcoin.pl/kupno-sprzedaz-litecoin-ltc/

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

Powiązane

Binance coin bije nowe rekordy cenowe. Co stoi za ostatnimi wzrostami?

Kontrakty terminowe na ropę poniżej zera, bitcoin stabilnie trzyma kurs.

» więcej artykułów