theme switch

El Salvador dokupuje kolejne bitcoiny

Kilka miesięcy temu w El Salvadorze przegłosowana została ustawa, która dopuszcza bitcoina jako pełnoprawny środek płatniczy w tym kraju. Oznacza to, że może on zostać wykorzystany na terenie tego państwa do płatności, regulacji spraw podatkowych, a także jest zwolniony z podatku od zysków kapitałowych, którym objęte są np. inne kryptowaluty. Prezydent tego kraju - Nayib Buele od samego początku znany jest jako duży zwolennik walut cyfrowych. Od dawna skupuje on inwestycyjnie bitcoina i w znacznym stopniu wiąże z nim inwestycje na poziomie państwowym.

Tylko w grudniu bieżącego roku dwukrotnie ogłosił on, że El Salvador kupił kolejną porcję bitcoinów. Pierwszy raz informacja ta pojawiła się 4 grudnia, gdzie krajowe zasoby powiększyły się o 150 bitcoinów, kupionych za 7,3 miliona dolarów.

Kolejny raz w dniu 21 grudnia o godzinie 21:21:21 kupił on 21 bitcoinów. Zakupu dokonał po kursie 49,2 tys. dolara za sztukę.

Salvador - obligacje zabezpieczone bitcoinem

Zakupione przez Salwador bitcoiny, mają w przyszłości służyć do emisji obligacji, które będą zabezpieczone tym składnikiem aktywów. Obligacje te następnie zostaną sprzedane na wolnym rynku, a zebrane środki będą służyły do budowy tzw. "bitcoinowego miasta", które ma powstać we wschodnim rejonie kraju i czerpać energie geotermalną z pobliskich wulkanów.

Szacuje się że koszt inwestycji ma wynosić ponad 70 miliardów dolarów, a pierwsze obligacje wyemitowane zostaną w 2022 roku, z bazowym oprocentowaniem 6,5%.  Miasto to ma mieć kompleksową infrastrukturę – obejmie ono obszary mieszkalne, obszary handlowe, usługi, muzea, miejsca do rozrywki, bary, restauracje, lotnisko, port czy kolej.

Powiązane

Kurs bitcoina stabilnie powyżej 11 tys. dolarów. Jakie losy czekają go dalej?

Kurs bitcoina eksplodował. Co spowodowało tak duże wzrosty?

» więcej artykułów