theme switch

El Salvador dokupuje kolejne bitcoiny

Kilka miesięcy temu w El Salvadorze przegłosowana została ustawa, która dopuszcza bitcoina jako pełnoprawny środek płatniczy w tym kraju. Oznacza to, że może on zostać wykorzystany na terenie tego państwa do płatności, regulacji spraw podatkowych, a także jest zwolniony z podatku od zysków kapitałowych, którym objęte są np. inne kryptowaluty. Prezydent tego kraju - Nayib Buele od samego początku znany jest jako duży zwolennik walut cyfrowych. Od dawna skupuje on inwestycyjnie bitcoina i w znacznym stopniu wiąże z nim inwestycje na poziomie państwowym.

Tylko w grudniu bieżącego roku dwukrotnie ogłosił on, że El Salvador kupił kolejną porcję bitcoinów. Pierwszy raz informacja ta pojawiła się 4 grudnia, gdzie krajowe zasoby powiększyły się o 150 bitcoinów, kupionych za 7,3 miliona dolarów.

Kolejny raz w dniu 21 grudnia o godzinie 21:21:21 kupił on 21 bitcoinów. Zakupu dokonał po kursie 49,2 tys. dolara za sztukę.

Salvador - obligacje zabezpieczone bitcoinem

Zakupione przez Salwador bitcoiny, mają w przyszłości służyć do emisji obligacji, które będą zabezpieczone tym składnikiem aktywów. Obligacje te następnie zostaną sprzedane na wolnym rynku, a zebrane środki będą służyły do budowy tzw. "bitcoinowego miasta", które ma powstać we wschodnim rejonie kraju i czerpać energie geotermalną z pobliskich wulkanów.

Szacuje się że koszt inwestycji ma wynosić ponad 70 miliardów dolarów, a pierwsze obligacje wyemitowane zostaną w 2022 roku, z bazowym oprocentowaniem 6,5%.  Miasto to ma mieć kompleksową infrastrukturę – obejmie ono obszary mieszkalne, obszary handlowe, usługi, muzea, miejsca do rozrywki, bary, restauracje, lotnisko, port czy kolej.

Powiązane

Handel kryptowalutami - na co powinniśmy uważać?

Narkotyki, polityka i seks - jak często kryptowaluty wykorzystywane są nielegalnie?

» więcej artykułów