theme switch

Wpływ koronawirusa na globalne aspekty funkcjonowania kryptowalut.

Ze względu na wszechobecną pandemię koronawirusa, która trwa od kilku tygodni rządy praktycznie wszystkich krajów podejmują działania mające na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Są one skuteczne, jednak osłabiają gospodarkę i przemysł co odbija się sporym śladem na rynkach finansowych. Na wydarzeniu tym ucierpiał również bitcoin, jego kurs w ciągu jednej doby zaliczył rekordowy procentowo spadek.

Głównym epicentrum koronawiursa były Chiny, tylko do końca lutego odnotowano tam ponad 80 tys. przypadków zachorowań. W bardzo krótkim czasie rozprzestrzenił się on jednak na cały świat, przez co podejmowane są nadzwyczajne środki ostrożności. Szkoły i uniwersytety nadal pozostają zamknięte, wydarzenia kulturalne i sportowe są anulowane, a doszło nawet do przesunięcia igrzysk olimpijskich, które miały odbyć się w tym roku w Tokio. Największe straty poniosą jednak firmy związane z turystyką, podróżami, szkoleniami oraz transportem. Sektor finansowy również wielkimi krokami wchodzi w kryzys - 23 marca wiodące amerykańskie indeksy giełdowe zamknęły się na rekordowo niskim od 2008 roku poziomie. DOW Jones czy S&P500 w ciągu tygodnia straciły 15% swojej wartości.

Jak koronawirus odbije się na kryptowalutach?

Odwoływane są wszystkie konferencje w branży kryptowalut i nie tylko, a niektóre projekty zawieszane. Te eventy, które zdążyły się odbyć miały rekordowo niskie frekwencje. Znaczna część mocy wydobywczej, jaka wykorzystywana jest w sieci pochodzi właśnie z Chin, w tym również z miejsc, które stanowiły epicentrum dla koronawirusa. Przez jakiś czas chińscy górnicy byli odizolowani od reszty świata, ale sytuacja powoli wydaje się wracać do normy i mogą już oni nabywać niezbędny dla siebie sprzęt, aby prawidłowo walidować transakcje. Dla innych węzłów w sieci była to dobra wiadomość, ponieważ doszło do okresowego zmniejszenia się trudności kopania bitcoina.

Sieć bitcoina sama w sobie pozostaje nietknięta przez skutki jakie niesie ze sobą pandemia koronawirusa. Jest ona niezależna od sytuacji gospodarczej czy koniunktury. W najbliższym czasie możemy zapewne spodziewać się zmniejszonej liczby transakcji, w sektorach przechodzących kryzys, które wykorzystywały kryptowaluty do rozliczeń lub handlu, jednak w żaden sposób nie wpłynie to na jej funkcjonowanie. Zmniejszona moc sieci

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

 

Powiązane

Na czym polega kopanie bitcoina? - Wyjaśnienie aspektów technicznych.

Jaki był najwyższy kurs bitcoina? Historyczne kursy BTC

» więcej artykułów