theme switch

Ethereum 2.0 rusza w grudniu, kontrakt depozytowy został aktywowany.

Ethereum jest to jedna z pierwszych kryptowalut, która umożliwiła tworzenie zdecentralizowanych aplikacji, tokenów w standardzie ERC-20 oraz inteligentnych konraktów (ang. smart contracts). Projekt ten stworzony został przez Vitalika Buterina, który wraz z siedmioma innymi założycielami rozwijał go od 2015 roku. Od chwili powstania projektu jest on na bieżąco ulepszany przez deweloperów. Jest to aktualnie jedna z największych i najczęściej używanych sieci blockchainowych na świecie. Pod względem kapitalizacji ethereum znajduje się na drugim miejscu zaraz po bitcoinie. Głównym celem deweloperów jest przejście i ukończenie fazy “serenity” lub zamiennie ethereum 2.0, która jest najbardziej wyczekiwaną aktualizacją w historii tej kryptowaluty i ma zostać całkowicie wdrożona do końca 2021 roku.

Kontrakt depozytowy ethereum 2.0

Sieć ethereum 2.0 ma ruszyć wstępnie 1 grudnia 2020 roku. Musi jednak do tego czasu zostać spełnione kilka warunków. Aby machina ruszyła do tego czasu musi znaleźć się przynajmniej 16384 walidatorów, którzy zdecydują się zamrozić swoje 32 ethery na ponad rok czasu. Jeśli nie pojawi się odpowiednia ilość chętnych, to uruchomienie sieci zostanie wdrożone po siedmiu dniach od chwili, gdy znajdzie się minimalna wymagana ilość węzłów. Ponadto dołączając do sieci zobowiązujemy się być online 24/7, aby sprawnie obsługiwać sieć jako walidator. Po przejściu w tryb offline (w zależności od czasu poza siecią) lub celowym działaniu na szkodę sieci będziemy ukarani za pomocą slashingu, który spowoduje że stawka 32 etherów ulegnie redukcji, adekwatnie do "wykroczenia".

Potencjalna stopa zwrotu

Gdyby liczba walidatorów wyniosła 16384 i nie zgłosiłby się nikt więcej, to przewidywana stopa zwrotu wyniosłaby nawet 20% rocznie, co wzbudza duże zainteresowanie projektem. Z każdym kolejnym węzłem stopa zwrotu będzie się zmniejszać, ponieważ podaż etherów dla walidatorów nie ulegnie zmianie. Z drugiej strony im więcej etherów będzie zamrożonych, tym mniej z nich trafi na giełdy i będzie to coraz bardziej deficytowa kryptowaluta.

Aktualnie na poczet ethereum 2.0 zostało zamrożone już prawie 32 tys. etherów ,a do celu brakuje 492 tys. tokenów tej kryptowaluty.

Jedyną i oficjalną stroną, którą rekomendują deweloperzy ethera jest https://launchpad.ethereum.org/ i to za jej pomocą zainteresowani walidatorzy mogą dołączyć do sieci. Po wpłaceniu środków do kontraktu zostają one zamrożone. Będziemy mogli je najszybciej wypłacić (razem z uzyskanymi odsetkami) gdy zostanie wdrożona ostatnia faza (phase 2) etherum 2.0, co zajmie deweloperom przynajmniej rok czasu. Po wdrożeniu fazy drugiej do sieci czas mrożenia środków dla węzłów będzie wynosił cztery miesiące.

Więcej na temat mechanizmów stakingu w ethereum oraz innych kryptowalutach możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Powiązane

Giełda binance zhakowana, skradziono 7000 bitcoinów.

Ethereum 2.0 - jakie zmiany zostaną wprowadzone w sieci tej kryptowaluty?

» więcej artykułów