theme switch

Ethereum 2.0 ruszyło, kontrakt depozytowy został wypełniony.

Ethereum jest to jedna z pierwszych kryptowalut, która umożliwiła tworzenie zdecentralizowanych aplikacji, tokenów w standardzie ERC-20 oraz inteligentnych konraktów (ang. smart contracts). Projekt ten stworzony został przez Vitalika Buterina, który wraz z siedmioma innymi założycielami rozwijał go od 2015 roku. W dniu 1 grudnia 2020 roku oficjalnie ruszył pierwszy etap długo wyczekiwanej aktualizacji - ethereum 2.0. W pierwszej fazie uruchomiony został tzw. beacon chain, który działa w oparciu o algorytm konsensusu proof-of-stake.

Całkowite wdrożenie ethereum 2.0 pozwoli na przejście sieci  z algorytmu proof-of-work na proof-of-stake, a także obniży opłaty za transakcje i zwiększy skalowalność.  Zwiększy się również przepustowość sieci, a także przyśpieszy czas realizacji zleceń. Aktualnie jest to najpopularniejsza sieć wykorzystywana do tworzenia inteligentnych kontraktów oraz zdecentralizowanych aplikacji, a także posiada największą kapitalizację z wszystkich altcoinów. Całkowite wdrożenie ethereum 2.0 wstępnie planowane jest do końca 2021 roku.

Kontrakt depozytowy ethereum 2.0

Aby pierwsza faza wdrożenia zakończyła się sukcesem w sieci potrzebnych było przynajmniej 16384 walidatorów, którzy zdecydują się zamrozić swoje 32 ethery na ponad rok czasu. Ilość etherów, która była wymagana do uruchomienia sieci została uzbierana na długo przed startem, a w tej chwili jest ich prawie dwukrotnie więcej, niż było to konieczne. Użytkownicy, którzy zamrozili swoje środki, w zamian za bycie węzłem w sieci będą otrzymywać określoną ilość ethereum, która obliczana jest na podstawie odpowiedniego algorytmu. Przy aktualnej ilości etherów w sieci mogą oni liczyć na stopę zwrotu na poziomie około 10% rocznie, jednak dostęp do środków uzyskają dopiero, gdy nowa sieć będzie już w pełni funkcjonalna.

Vitalik Buterin zaktualizował i umieścił na swoim twitterze roadmap projektu, aby pokazać, co zostało zrobione od marca tego roku, a także to, ile jeszcze pracy przed nimi. Jak widać, zrobili oni ogromne postępy w przeciągu ostatnich kilku miesięcy, ale jeszcze wiele pracy przed nimi, zanim faza ethereum 2.0 zostanie ukończona.

Powiązane

Które z altcoinów radzą sobie najlepiej podczas ostatnich spadków?

Kurs bitcoina spada poniżej poziomu 36 tys. dolarów. Czy ma szansę odbić?

» więcej artykułów