theme switch

Ethereum przebija bitcoina pod względem opłat transakcyjnych.

Pod względem kapitalizacji największą z kryptowalut jest oczywiście bitcoin, a drugie miejsce zajmuje ethereum. Aby obliczyć ten parametr mnoży się całkowitą liczbę monet jaka jest w obiegu przez ich jednostkową cenę. Kolejność ta pozostaje niezmienna od czasu ostatniej hossy w 2017 roku. Istnieją jednak również parametry za pomocą których możemy mierzyć aktywność w sieci tych kryptowalut. Tutaj bitcoin już od jakiegoś czasu ustępuje z pierwszego miejsca. W 2020 roku ilość dziennych transakcji wykonywanych za pomocą bitcoina waha się między 210 tys. a 370 tys. Widzimy również, że zainteresowanie tym aktywem, jak i wieloma innymi zmieniało się proporcjonalnie do ruchów cenowych, jakie wykonywał w czasie. Warto dodać, że transakcje wykonywane w sieci błyskawicznej bitcoina praktycznie nie są wliczane do tych statystyk, ponieważ odbywają się one poza łańcuchem głównym (ang. off-chain), a tu mogą figurować jako sumaryczna zmiana sald w postaci jednej transakcji.

https://studio.glassnode.com/metrics?a=BTC&m=transactions.Count&s=1578614400&u=1589068799&zoom=

Transakcje ethereum

Transakcje ethereum, jakie są wykonywane znacznie przekraczają ilościowo te w sieci bitcoina i wahają się w przedziale od 420 tys. do 900 tys. transakcji dziennie. Większą ich ilość w sieci ethereum możemy łatwo wyjaśnić tym, że znajduje one o wiele więcej zastosowań, niż sam bitcoin. Na wiodącym łańcuchu bloków ethereum można tworzyć DAppsy, inteligentne kontrakty oraz tokeny ERC-20, co samo w sobie generuje znaczną ilość dziennych transakcji.  Jednym z czynników, który rzutuje na znaczną ilość transakcji w sieci ethereum jest również tether. Jest to stablecoin, którego kurs w parze do dolara wynosi 1:1. Zajmuje o czwarte miejsce pod względem kapitalizacji, a dzienna liczba transakcji wykonywanych za jego pomocą to aktualnie ponad 200 tys. dziennie. Jako, że jest to token ERC-20 bazujący na ethereum wykonywane są one na łańcuchu głównym tej kryptowaluty.

https://studio.glassnode.com/metrics?a=ETH&m=transactions.Count&s=1578614400&u=1589068799&zoom=

Różnica w dziennych transakcjach rzutuje na znaczny sumaryczny poziom opłat, za korzystanie z tych sieci. W czerwcu tego roku, a dokładniej 6 i 7 czerwca mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdzie łączna wartość opłat za korzystanie z sieci ethereum przebiła te, które pobrane zostały w sieci bitcoina. Takich dni w historii kryptowalut mieliśmy dotychczas tylko 141. Jeśli weźmiemy średnią opłatę za korzystanie z obydwóch sieci, to ze względu na większą przepustowość ethereum, jest ona mimo wszystko tańsza w użytkowaniu, niż bitcoin.

Powiązane

Ethereum 2.0 rusza w grudniu, kontrakt depozytowy został aktywowany.

Dynamiczny wzrost ceny bitcoina w ostatnich dniach. Co mogło go spowodować?

» więcej artykułów