theme switch

Facebook zdradza szczegóły na temat kryptowaluty. Co warto wiedzieć?

Facebook zdecydował się ujawnić więcej szczegółów dotyczących kryptowaluty nad którą pracują. Projekt nazywa się Libra, a nie jak wcześniej donosiło BBC - GlobalCoin. W serwisie The Information możemy przeczytać, że na 18 czerwca planowane jest upublicznienie białej księgi tej kryptowaluty (ang. whitepaper). Jest to dokument, który będzie zawierał wszystkie techniczne detale opisujące charakterystykę i sposób jej działania. Ma ona mieć pokrycie w kilku walutach fiducjarnych jednocześnie i papierach wartościowych o niskim stopniu ryzyka inwestycyjnego, aby zapobiec fluktuacji kursu. Będzie kreowana na stabilną walutę cyfrową, a zespół facebooka prowadzi rozmowy z wieloma krajami jednocześnie, aby zatwierdzić jej wprowadzenie. Z innych źródeł dowiedzieliśmy się jeszcze, że prace nad implementacją tej kryptowaluty do serwisu rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu.

Więcej na temat stablecoinów możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Przyszłość płatności w social-mediach głównego nurtu

Uruchomienie tej waluty cyfrowej może być pierwszym krokiem do odblokowania nowej ery płatności i handlu w sieciach społecznościowych. Możemy ją wykorzystać do wykonywania mikropłatności między znajomymi lub przekazywania zarobków rodzinie za granicą, przy natychmiastowych transakcjach i praktycznie zerowych kosztach przesyłu. Będzie ona możliwa do transferowania między użytkownikami np. przy pomocy messengera lub WhatsAppa.

Może ona też wyprzeć z serwisu transakcje z użyciem kart kredytowych, którymi ludzie płacą za korzystanie z niektórych aplikacji np. mikropłatności dla artykułów prasowych lub ulubionych gier dostępnych na portalu. Twórcy akceptujący płatności w tej kryptowalucie będą mieć też możliwość otrzymywania dodatkowych benefitów. Walutę cyfrową będzie można wymieniać na pieniądze fiducjarne w specjalnych bankomatach, które będą obsługiwały tę funkcję. Będzie zarządzana przez niezależną fundację, której zadaniem będzie nadzorowanie prawidłowości jej działania. Aby zostać węzłem w sieci (tj. zatwierdzać transakcję i zapewniać większą decentralizację) trzeba będzie zainwestować około 10 milionów dolarów. Pozwoli to facebookowi uniknąć oskarżeń związanych z tym, że posiada zbyt dużą władzę nad własną globalną kryptowalutą.

Oficjalne stanowisko zespołu facebook'a w sprawie projektu

Władzę facebook'a odmówiły komentarza na temat jakichkolwiek wiadomości dotyczących projektu kryptowaluty. Zawsze istnieje szansa, że data ogłoszenia może ulec zmianie, jeśli pojawią się jakieś problemy z partnerami wspomagającymi ich w tworzeniu projektu lub zarządem. Niektóre źródła podają, że facebook dąży do formalnego wprowadzenia kryptowaluty 2020 roku.

Zachęcamy też do przeczytania naszego wcześniejszego artykułu w tym temacie.

 

Powiązane

Zakup kryptowalut bez weryfikacji - czy jest to możliwe?

Podatek od kryptowalut - jak rozliczyć się za 2021 rok?

» więcej artykułów