theme switch

Gary Gensler - przewodniczący SEC klasyfikuje bitcoina jako towar

Przewodniczący Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (ang. SEC – U.S. Securities and Exchange Commission) - Gary Gensler, wypowiedział się, że pod względem prawnym bitcoin mógłby zostać zaklasyfikowany jako towar, a nie papier wartościowy. Odmówił on komentarza w sprawie pozostałych kryptowalut, takich jak ether czy którykolwiek z pozostałych kilkunastu tysięcy innych projektów.

Gary Gensler na temat kryptowalut

W wywiadzie dla CNBC prowadzący Jim Cramer zapytał przewodniczącego SEC o jego współpracę z Komisją Handlu Towarami i Kontraktami Terminowymi (ang. CFTC) w zakresie regulacji cyfrowych aktywów. Gary Gensler odpowiedział, że większość rynku kryptowalut, który jest wysoce spekulacyjną klasą aktywów – składa się z papierów wartościowych (ang. securities). Prawna interpretacja tego ma ogromne znaczenie, ze względu na to, jakimi regulacjami powinno być objęte dane aktywo. Są one zupełnie inne dla towarów i papierów wartościowych.

„Społeczeństwo inwestujące swoje środki ma nadzieję na zwrot, podobnie jak w przypadku innych aktywów finansowych, które nazywamy papierami wartościowymi” – powiedział Gary Gensler.

Nawiązał on jednak, że bitcoin wyróżnia się spośród wszystkich kryptowalut  i można nazwać go towarem powołując się na to, że jego poprzednicy byli skłonni je jako takie sklasyfikować.

„Bitcoin to jedyna kryptowaluta, o której tak powiem, ponieważ nie zamierzam rozmawiać o żadnym innym tokenie” – dodał.

Gdy zapytany został wprost co sądzi o statusie prawnym tych aktywów podczas wywiadu w styczniu, unikał on bezpośredniej odpowiedzi na zadane pytanie.

ETF oparty o bitcoina?

ETF’y są to fundusze inwestycyjne, którego jednostki są przedmiotem obrotu na rynkach finansowych. Ich głównym zadaniem jest to, aby cenowo odwzorowywać z jak największą dokładnością posiadane aktywa oraz indeksy w jednostkach funduszu wypuszczonych do emisji. Aktualnie istnieją setki takich funduszy, które mają ekspozycje na przeróżne rynki finansowe. Od obligacji poprzez surowce i metale szlachetne, aż do akcji większości spółek z całego świata.

Oznacza to, że jeśli bitcoin definitywnie zostałby według przepisów prawa zaklasyfikowany jako towar, to byłaby możliwość utworzenia ETF'u opartego o tę kryptowalutę. Byłoby to przełomowe wydarzenie dla całej branży i umożliwiło ogromny przypływ kapitału na rynek.

Powiązane

Kurs bitcoina poniżej 9600 dolarów, jakie losy czekają go dalej?

Baza danych Ledgera została zhakowana. Wyciekły miliony maili i adresy użytkowników.

» więcej artykułów