theme switch

Halving bitcoina - czym jest i kiedy ma miejsce?

Kolejny halving bitcoina odbędzie się w okolicach 28 kwietnia 2024 roku. Wielu inwestorów już spekuluje na temat tego, jak wydarzenie to wpłynie na jego cenę oraz trudność kopania. Aby uświadomić sobie dlaczego jest to jest tak ważne dla bitcoina należałoby pamiętać o kilku rzeczach związanych z działaniem sieci.

Na czym polega górnictwo?

Górnicy to osoby, które zastępują scentralizowane podmioty i odpowiadają za utrzymywanie całej sieci płatniczej bitcoina. Bez nich sieć nie byłaby zabezpieczona, a nagroda w postaci bitcoinów jest zachętą do wykonywania przez nich niezbędnych działań, jakimi jest weryfikowanie transakcji. Polega to na dodaniu określonej transakcji do bloku, który zostanie przyłączony do łańcucha głównego w sieci. W praktyce halving bitcoina oznacza, że górnicy mimo dostarczenia mocy wydobywczej na tym samym poziomie, będą otrzymywać o 50% BTC mniej, niż ma to miejsce na tę chwilę. Przy cenie utrzymującej się na tym samym poziomie rentowność kopalni również spadłaby więc o połowę, a jedynym parametrem, który rentowność tę może zwiększyć (przyjmując niemożność obniżenia kosztów) jest wzrost ceny bitcoina.

Halving bitcoina jest to proces podczas którego zmniejszona o połowę zostaje liczba monet generowanych przez sieć. Powoduje to, że liczba coinów otrzymywanych przez górników z każdym blokiem spadnie z 6,25 do 3,125 bitcoina. Bloki w sieci wydobywane są co 10 minut i wartość ta jest regulowana algorytmicznie, aby utrzymać tę wartość. Jest to proces cykliczny, który powtarza się regularnie co 4 lata i trwa do momentu, gdy wydobyty zostanie ostatni bitcoin. Halving jest konieczny, aby utrzymać liczbę monet znajdujących się w sieci na określonym poziomie. Maksymalna liczba monet jaka się w niej znajdzie, po wydobyciu przez górników ostatniego bitcoina to 21 milionów BTC.

Jak zmieniała się cena bitcoina na przestrzeni ostatnich halvingów?

Cena bitcoina rok przed pierwszym halvingiem: 2,55 USD

Cena bitcoina rok po pierwszym halvingu: 1037 USD

Cena bitcoina rok przed drugim halvingiem: 268 USD

Cena bitcoina rok po drugim halvingu: 2525 USD

Cena bitcoina rok przed trzecim halvingiem: 7100 USD

Cena bitcoina rok po trzecim halvingu: – 56 tys. USD

Cena bitcoina rok przed czwartym halvingiem - ok. 28 tys. USD

Cena bitcoina rok po czwartym halvingu - Tego dowiemy się w okolicach maja 2025 roku

Jak możemy jednak zauważyć zmniejszenie podaży bitcoina powoduje, że jego cena na przestrzeni kolejnego roku gwałtownie wzrastała, następnie mogliśmy często obserwować korektę kursu związaną z zakończeniem hossy.

Powiązane

Tokeny ERC-20, czym są i jak powstają?

Od czego zależy rozmiar bloku w sieci bitcoina?

» więcej artykułów