theme switch

Hardfork Bitcoin Segwit2x odwołany!

Hardfork bitcoin Segwit2x został właśnie odwołany! Tego się chyba nikt nie spodziewał. Wygląda na to, że bitcoin po raz kolejny pokazał, że jego siła tkwi w tym, że jest wspólnym dobrem i nie daje się kontrolować. Nadrzędną wartością jest dobro całej społeczności i cała społeczność powinna wyrażać poparcie dla wprowadzanych zmian. Ta idea, choć w dzisiejszym świecie brzmi nieco utopijnie, w przypadku Bitcoina faktycznie jest realizowana (!)

Na grupie segwit2x na linuxfoundation, CEO BitGo stojącej za opracowaniem hardforka, Mike Belshe, właśnie opublikował wpis informujący, że do Segwit2x nie dojdzie (a przynajmniej nie w najbliższym czasie).

Pełny wpis w języku angielskim znajdziecie na wspomnianej grupie pod linkiem https://lists.linuxfoundation.org/pipermail/bitcoin-segwit2x/2017-November/000685.html.

Kluczowe są 2 środkowe akapity wpisu, które przytaczamy

Our goal has always been a smooth upgrade for Bitcoin. Although we

strongly believe in the need for a larger blocksize, there is something we

believe is even more important: keeping the community together.

Unfortunately, it is clear that we have not built sufficient consensus for

a clean blocksize upgrade at this time. Continuing on the current path

could divide the community and be a setback to Bitcoin’s growth. This was

never the goal of Segwit2x.

As fees rise on the blockchain, we believe it will eventually become

obvious that on-chain capacity increases are necessary. When that happens,

we hope the community will come together and find a solution, possibly with

a blocksize increase. Until then, we are suspending our plans for the

upcoming 2MB upgrade.

Tłumaczenie redakcji kantorbitcoin.pl:

Naszym celem zawsze było bezinwazyjne wprowadzanie poprawek w Bitcoinie. Pomimo, iż jesteśmy przekonani, że Bitcoin potrzebuje większego rozmiaru bloku, istnieje coś jeszcze, co dla nas jest ważniejsze - nie dzielenie naszej społeczności. Niestety nie udało nam się zdobyć poparcia dla naszych poprawek w takiej większości, która zagwarantowałaby jednolite poparcie dla Segwit2x, więc w tym przypadku wdrożenie hardforka skutkowałoby podzieleniem społeczności. To nigdy nie było celem Segwit2x.

Ponieważ opłaty transakcyjne w łańcuchu bloków Bitcoina stale rosną, oczywistym jest, że w pewnym momencie konieczne będzie wdrożenie rozwiązań zwiększających pojemność łańcucha. Kiedy tak się stanie, liczymy, że społeczność bitcoin będzie razem i wspólnie wprowadzi rozwiązanie, być może związane ze zwiększeniem rozmiaru bloku. Do tego czasu zawieszamy nasze plany związane z wprowadzeniem poprawki zwiększającej rozmiar bloku do 2MB.

Kurs Bitcoina wystrzelił po tej informacji. Pewnym dyskomfortem dla nas - użytkowników, jest to, że w praktyce będziemy musieli się nadal borykać z wysokimi fee transakcyjnymi, ale myślę, że fakt, że w tym wypadku górę wzięła idea bitcoina, w pełni to rekompensuje.

Twórca Litecoin, wielka postać w świecie Bitconi i wielki orędownik nie wdrażania Segwit2x - Charlie Lee - pisał dziś, że Segwit2x będzie ostatecznym testem, który pokaże czy społeczność bitcoin jest nadrzędna i czy bitcoin może być kontrolowany. Czytając ten wpis w południe myślałem, że może napisał go trochę na wyrost, ale teraz jestem (nie pierwszy raz) pełen szacunku i podziwu dla instynktu Charliego @SatoshiLite, który właśnie z dumą ogłosił, że wyłącza ze swojego twitterowego nicka tag "NO2X". Niezależny Bitcoin zwyciężył :-)

Edycja, godz. 20:08

Pisaliśmy, że "kurs wystrzelił", obecnie widać, że "mocno buja" - najbliższe godziny będą bardzo interesujące, bo dadzą sygnał, czy zapowiada się kolejna fala wzrostów, czy duża korekta. Warto mieć rękę na pulsie.

Kurs BTC USD anulowanie hardforka Segwit2x Rys. Kurs BTCUSD po ogłoszeniu anulowania hardforka Segwit2x

Powiązane

Bitmain wprowadza nową generację chipów do kopania bitcoin

Jakie mechanizmy bezpieczeństwa wykorzystują "cold wallety"?

» więcej artykułów