Historyczne forki ethereum - jakim podziałom ulegała sieć?
Podczas wprowadzania znaczących zmian w zdecentralizowanych sieciach kryptowalut, które korzystają z technologii blockchain, może dojść do podziału łańcucha głównego w sieci (jeśli nie ma zgody od większości użytkowników) lub aktualizacji oprogramowania w obrębie jednego łańcucha, w przypadku gdy większość węzłów wyrazi na to zgodę. Zazwyczaj zmiany te są planowane z odpowiednim wyprzedzeniem oraz uwzględniane planach rozwoju danego projektu. Wiążą się one między innymi z modyfikacją parametrów sieciowych np. takich jak zmiana rozmiaru bloku lub zmiana algorytmu wydobycia.
Jak powstało ethereum classic?
Na wysokości 1,92 miliona bloków w sieci ethereum dokonał się hard fork mający na celu zwrócenie pieniędzy skradzionych z inteligentnego kontraktu w ilości 3,6 miliona etherów. Ze względu na ogromną ilość monet jaka została skradziona, deweloperzy projektu uznali, że środki te nie powinny zostać w rękach złodzieja. Nie uzyskali jednak znaczącej większości, ponieważ część uznała, że podstawą działania blockchaina jest jego niezmienność i brak możliwości ingerowania w historię sieci. Postanowili oni kontynuować dalszy rozwój projektu pod nazwą ethereum classic, która stanowiła hard fork sieci głównej.
Na czym polegał błąd umożliwiający kradzież etherów?
Błąd polegał na tym, że dwa wiersze zapisane w kodzie inteligentnego kontraktu były w złej kolejności. Powodowało to, że osoba która atakowała sieć była w stanie wycofać środki znajdujące się w kontrakcie zanim otrzymała potwierdzenie ich wycofania przez sieć. Istniała możliwość, aby wycofać określoną sumę środków kilkukrotnie, a dopiero po pewnym czasie potwierdzane zostało pierwsze ich wycofanie i aktualizacja stanu konta wycofującego. Były tam zaimplementowane jednak pewne zabezpieczenia. Kontrakt skonstruowany był w taki sposób, że środki te faktycznie trafiały na konto wypłacającego dopiero po czterech tygodniach. Ze względu na specyfikę sieci blockchain wypłaty nie dało się jednak zatrzymać. Deweloperzy uznali, że hard fork jest jedyną możliwością odzyskania środków, ponieważ wszystkie ethery znajdujące się w kontrakcie mogły zostać zwrócone do osób, które pierwotnie je tam umieściły. Było to jedyne realne rozwiązanie tej sytuacji, pozwalające na odzyskanie wszystkich utraconych środków.
Aktualnie wiodącym łańcuchem ethereum jest ten, w którym dokonano zwrotu środków do użytkowników, ponieważ był on wspierany przez większość deweloperów oraz górników i inwestorów. Łańcuch "oryginalny" znany jest jako ethereum classic i rozwijany jako osobny projekt z kapitalizacją na poziomie około 780 milionów dolarów.