theme switch

Czy warto inwestować swoje środki w bitcoina?

Bitcoin został utworzony w 2009 roku przez Satoshiego Nakamoto. W sktócie możemy powiedzieć, że jest otwartą, niepaństwową siecią finansową. Wprowadzenie bitcoina było debiutanckim wykorzystaniem technologii blockchain, która umożliwiła utworzenie innych zdecentralizowanych walut cyfrowych.

Sieć jest obsługiwana przez publiczną siatkę węzłów (tj. komputerów o dużej mocy obliczeniowej), które przetwarzają transakcje i monitorują stan ograniczonej podaży 21 milionów bitcoinów. Operatorzy sieci automatycznie zapobiegają podwójnemu wydatkowaniu bitcoina i wycofywaniu transakcji przez co jest to niezawodna, bezpieczna metoda przekazywania cyfrowej wartości.

Historia pieniądza

Historycznie pieniądze istniały przede wszystkim jako jednostka rozliczeniowa i środek wspierany przez towary wymienne. W ciągu ostatnich 150 lat pieniądz przestał mieć pokrycie w towarach, ponieważ zaczął być wspierany przez państwo. Na początku waluty fiducjarne miały pokrycie np. w złocie, ale z czasem gdy rozpoczął się ich masowy dodruk zniesiono wymóg ich pokrycia w tym kruszcu. Stanowi to wyzwanie w skali globalnej, gdyż każde państwo jest w stanie zwiększyć podaż pieniądza podatkując tym samym posiadaczy tej waluty poprzez inflację. Od kiedy dolar przestał mieć pokrycie w złocie stracił ponad 95% swojej siły nabywczej w ciągu 80 lat.

Cechy charakterystyczne bitcoina

  • Bitcoin ma ograniczoną podaż i nikt nie jest w stanie go "dodrukować". Fakt, że co około 4 lata przechodzi on proces zwany halvingiem (ilość bitcoina wydobywanego z każdym blokiem maleje o połowę) nadaje mu dodatkowo deflacyjnego charakteru, przez co w przeciwieństwie do walut fiducjarnych jego siła nabywcza się zwiększa.
  • Każdy z użytkowników sieci może również dostarczać siłę obliczeniową swojego komputera, aby zasilić sieć. Zwiększa to jej decentralizację i bezpieczeństwo. W zamian za to otrzymują pewien procent opłat transakcyjnych, które płacą użytkownicy za korzystanie z sieci. Proces ten nazywany jest "górnictwem".

W ciągu 10 lat od publicznego udostępnienia sieci okazała się ona niezwykle odporna na ataki hakerskie, jest anty-łamliwa i stale się powiększa. Mimo to kurs bitcoina charakteryzuje się dużą zmiennością i jest narażony na spore wahania, co czyni go inwestycją wysokiego ryzyka. Jego dodatkowym problemem jest fakt, że poza siecią lightning network, której działanie wyjaśnialiśmy w poprzednim artykule, jest on bardzo mało skalowalny i może przetwarzać od 5 do 7 transakcji na sekundę.

Inwestycja w bitcoina

Bitcoin jak każda inwestycja ma swoje zalety i wady.

Jak z biegiem czasu łatwo zauważyć świat zmierza w kierunku coraz większej cyfryzacji, a kryptowaluty są czymś względnie nowym w porównaniu do standardowych rynków inwestycyjnych (np. tradycyjnej giełdy, nieruchomości czy kruszców). Warto jest zrównoważyć swoje portfolio również pod tym względem, ale przede wszystkim samemu podjąć decyzję czy chcemy zainwestować to własne środki.


Więcej na temat działania technologii blockchain wyjaśnialiśmy na przykładzie ethereum w tym artykule.

Zmiany w kursie bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym lub na poniższym 7-dniowym wykresie.

Bitcoina oraz inne kryptowaluty możesz nabyć w naszym kantorze kantorbitcoin.pl

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

 

Powiązane

Kurs bitcoina poniżej 7 tys. dolarów - czy jest szansa na wzrosty?

Wpływ koronawirusa na globalne aspekty funkcjonowania kryptowalut.

» więcej artykułów