theme switch

IOTA - opis kryptowaluty

Kryptowaluta IOTA

IOTA to prawdziwa innowacja na rynku kryptowalut. Zdaniem ekspertów, posiada ona potencjał do równania się z największymi kryptowalutami na rynku. Już teraz, jej łączna wartość rynkowa jest wyceniana na blisko 800 miliardów dolarów co plasuje ją w pierwszej piętnastce najlepiej kapitalizowanych walut cyfrowych. Nad rozwojem projektu IOTA z zespołem deweloperskim współpracują światowe korporacje takie jak: Samsung, Microsoft, Fujitsu oraz Bosch.

Głównym pomysłodawcą stworzenia projektu IOTA jest David Sønstebø. Wraz z Dominikiem Schienerem, Sergey’em Ivancheglo oraz Sergui’em Popovem wpadli na pomysł zrewolucjonizowania rynku kryptowalut.

Twórcom przyświecała idea technologii integralności danych i urządzeń przemysłowych dla internetu rzeczy. Stąd pochodzi zresztą nazwa kryptowaluty (Internet od Things – IoT).

Na samym wstępie należy powiedzieć, że proces wydobywania nie zachodzi. Cały nakład coinów został wypuszczony na początku 2017 roku w momencie debiutu na rynku.

Niskie koszty transakcji, szybkość operacji wewnątrz sieci oraz dobra skalowalność sprawiają, że kryptowaluta IOTA jest ciekawym projektem.

 

Kryptowaluta IOTA i Tangle

Zdecydowana większość kryptowalut bazuje na technologii blockchain, w której transakcje są łączone w bloki informacji, weryfikowane następnie przez górników. IOTA opiera się na innowacyjnym systemie Tangle.

IOTA Blockchain tangle Porównanie blockchain i tangle

Tutaj każda transakcja stanowi oddzielny blok i jest weryfikowana przez użytkownika chcącego wykonać przelew zewnętrzny. W celu wykonania przelewu wychodzącego należy zweryfikować dwie transakcje oczekujące innych użytkowników.

Takie działanie sprawia, że koszty transakcji są minimalne, a w praktyce zerowe. System opiera się na technologii Tangle, która ze względu na skalowalność (przepustowość sieci) zyskała duże uznanie w środowisku.

Zerowe koszty dokonywania transakcji przy użyciu kryptowaluty IOTA to nie jedyny jej atut. Wszelkie operacje realizowane są w czasie rzeczywistym, a dane  przechowywane w bezpieczny sposób.

Internet rzeczy (ang. Internet of things)

Warto rozwinąć samą koncepcję technologii integralności danych i urządzeń przemysłowych dla Internetu rzeczy. Może się ona wydawać nieco niejasna. Kryptowaluty to nie tylko płatności, ale również forma gromadzenia, magazynowania i pozyskiwania nowych danych w internecie. Kryptowaluta IOTA uwzględnia ten proces i pozwala na komunikację w jego zakresie.

Coraz więcej sprzętów codziennego użytku posiada dostęp do internetu, przykładem są np. telewizory czy lodówki. Twórcy IOTA założyli, że takie urządzenia mogą zbierać dane i komunikować się na ich podstawie.

Według koncepcji, całość ma działać jako sieć zintegrowanych urządzeń codziennego użytku.

 

Gdzie kupić kryptowalutę IOTA?

W początkowej fazie istnienia IOTA była dostępna na kilku zaledwie giełdach. Było to spowodowane głównie kłopotami technicznymi z funkcjonowaniem portfela.

Deweloperzy rozwiązali problem wypuszczając nowy portfel Trinity. Spowodowało to wzrost ilości platform udostępniających handel IOTA.

W chwili obecnej coin jest dostępny na największych giełdach. Płatności można dokonywać w innych kryptowalutach lub walutach tradycyjnych takich jak dolar, czy euro.

 

Czy warto inwestować w IOTA?

Innowacyjna technologia oraz wsparcie znanych koncernów to ogromny atut, który zapewnia kryptowalucie IOTA przyzwoitą pozycję na rynku. Jeżeli już posiadamy ją w swoim portfelu, warto poczekać na wzrost  ceny, który wydaje się prawdopodobny.

Po pęknięciu bańki w 2018 roku i nagłym spadku ceny, kurs IOTA pozostaje w trendzie bocznym, czyli utrzymuje swoją wartość na zbliżonym poziomie. W porównaniu do ATH (All Time High) jest to poziom bardzo niski.

Kurs IOTA jest obecnie korzystny dla kupujących. Jeden token można zakupić za niewiele ponad złotówkę. To oznacza, że przy niewielkim wkładzie finansowym możemy nabyć  całkiem pokaźną ilość tej kryptowaluty.

Pamiętajmy, że w przeszłości jej cena oscylowała w okolicy 4 dolarów. Niewykluczone, że w przyszłości IOTA może wrócić na podobny poziom cenowy. Jest to w dużej mierze kwestia zmiany trendu na całym rynku.

Innowacyjna technologia, niezłe zaplecze oraz niska obecnie cena to przesłanki do bardzo pozytywnych prognoz finansowych z szansą na duży zysk w przyszłości. Czy tak będzie zweryfikuje czas

Powiązane

W jaki sposób projekty DeFi generują zyski? Czym jest Yield farming?

Co to jest bitcoin? Historia którą warto znać

» więcej artykułów