theme switch

Jak działają opłaty w sieci bitcoina?

Wykonując jakąkolwiek transakcję z użyciem kryptowalut praktycznie zawsze jesteśmy zobowiązani uiścić za nią opłatę o niewielkiej wartości. Jest ona automatycznie doliczana do każdej transakcji i zazwyczaj zależy ona od tego, jak mocno obciążona jest sieć. Jeśli w kolejce do zatwierdzenia jest kilkaset innych transakcji to opłata za przepchnięcie naszej w kolejnym bloku będzie wyższa, niż w chwili, gdy jest ich kilkanaście.

Jak obliczane są opłaty w sieci bitcoina?

Aktualnie każda nowsza wersja portfela oblicza automatycznie wysokość tej opłaty i  wiąże ją z możliwością wyboru szybkości transakcji. Jeśli zależy nam na czasie, to możemy dostosować opłatę tak, aby transakcja przeszła w kolejnym bloku. Jeśli zależy nam na jak najniższym koszcie jej wykonania, to czas oczekiwania może się wydłużyć nawet do kilkunastu godzin, w zależności od obciążenia sieci. Wysokość opłaty obliczana jest na podstawie iloczynu wielkości wykonywanej transakcji (w bajtach) i mediany rozmiaru bajta. Otrzymany wynik będzie w najmniejszej jednostce rozliczeniowej bitcoina - satoshi. Każdy bitcoin ma sto milionów satoshi.

Do kogo trafiają te środki?

Środki te trafiają do górników - są to osoby, które odpowiadają za utrzymanie sieci. Każdy z nich jest węzłem - tj. dysponuje sprzętem o dużej mocy obliczeniowej, który rozwiązuje "zagadkę matematyczną", za którą górnik jest nagradzany w postaci bitcoinów. Rozwiązanie tej zagadki pozwala na przyłączenie się do łańcucha bloków kolejnego z nich. Ponadto walidatorzy ci sprawdzają również poprawność wykonywanych transakcji. Im większa ilość górników jest obecna w sieci, tym jest ona bezpieczniejsza.

W jakim celu powstały opłaty za korzystanie z sieci bitcoina?

Sieć bitcoina jest całkowicie zdecentralizowana i nie ma żadnego organu, który mógłby nadzorować jego działanie. Opłaty są więc niezbędne w takim modelu jej funkcjonowania, ponieważ pozwalają na utrzymanie jej stabilności i ciągły rozwój. Sieć posiada wyżej wspomnianych górników, którzy sprawdzają poprawność transakcji dołączanych do bloków, co wymaga zużycia energii - za którą ktoś musi zapłacić. Ponadto opłaty chronią również przez tzw. "atakami spamerskimi". Jeśli wykonywanie transakcji byłoby darmowe, a jej przepustowość pozostałaby na poziomie 7-20 transakcji na sekundę to sieć praktycznie cały czas by się zapychała, a oczekiwanie na przejście naszej transakcji - przy bloku o pojemności 1 MB zajęłoby bardzo długo.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Wpływ pandemii koronawirusa na kurs bitcoina i inne rynki finansowe.

Porównanie kapitalizacji rynku kryptowalut do innych aktywów.

» więcej artykułów