theme switch

Jak śledzić transakcje wykonywane za pomocą bitcoina?

Anonimowość w świecie kryptowalut to dość często poruszany temat. Wiele osób uważa, ze waluty cyfrowe są w pełni anonimowe i nikt nie jest w stanie wyśledzić transakcji, które przeprowadzamy za ich pomocą. Poniekąd jest to prawda, ale zawęża się do bardzo niewielkiej ilości kryptowalut, np. monero  lub zcash.

Jawność transakcji w sieci bitcoina

Transakcje, które przeprowadzamy w sieci bitcoina są pół-anonimowe, co oznacza, że możemy stwierdzić skąd pochodzą środki na każdym istniejącym portfelu bitcoinowym, oraz stworzyć listę osób o największej ilości tego składnika aktywów. Sieć oferuje duży poziom przejrzystości, a śledzenie przebiegu transakcji jest możliwe za pomocą różnych narzędzi, które zostały w tym celu stworzone. Przykładową platformą do śledzenia tego typu aktywności jest np. blockchain explorer, który pozwala na prześwietlenie wszystkich transakcji wykonanych w sieci bitcoina.

Narzędzia te dają możliwość do śledzenia praktycznie wszystkich parametrów sieci, od ilości transakcji w każdym bloku, po aktualny poziom opłat oraz trudność kopania. Nie wszystkie informacje jednak są jawne. Nigdy nie jesteśmy stwierdzić, do kogo należy określony adres. Każdy użytkownik sieci, może być w posiadaniu niezliczonej liczy adresów publicznych i portfeli, na których przechowuje swoje środki. Jedynym zastrzeżeniem w tym przypadku jest fakt, że korzystając z giełd kryptowalutowych często musimy zweryfikować się przy pomocy dowodu osobistego. Robiąc to poniekąd wiążemy swoją tożsamość z adresem, który wygenerowany jest przez giełdę, oraz pokrewnymi adresami na które przesyłamy następnie nasze środki. Na podstawie tych informacji, jeśli zostaną one udostępnione (atak hakerski na giełdę, wyciek informacji, na polecenie urzędów), jest możliwość powiązania określonego adresu z konkretną osobą. Powstają nawet specjalne oprogramowania, które łączą określone adresy kryptowalutowe z działalnością przestępczą na darknecie.

Opłaty w sieci bitcoina

Manualnie ustalając opłatę dla transakcji, którą planujemy wykonać istnieje ryzyko, że będzie ona zbyt niska i nasza utknie w mempoolu (jest to miejsce gdzie trafiają wszystkie niezweryfikowane transakcje czekające na swoją kolej). Mając do dyspozycji narzędzia pozwalające śledzić "stężenie ruchu" w sieci, jesteśmy w stanie dobrać ją w ten sposób, aby nie przepłacać, a jednocześnie wyegzekwować jej przejście w kolejnym bloku. Aktualnie często giełdy, kantory i nowsze portfele same monitorują ten parametr, przez co najbardziej optymalna wartość jest ustalana automatycznie. Jeśli opłata zostanie dobrana nieadekwatnie, to ze względu na małą skalowalność sieci bitcoina poza siecią błyskawiczną (od pięciu do dwudziestu transakcji na sekundę) oraz wymagane sześć potwierdzeń, może ona wisieć tygodniami zanim zostanie zatwierdzona, lub wróci do nadawcy.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

 

 

Powiązane

Dlaczego architektura Monero jest lepsza od Bitcoina? - wywiad z ArcticMine

Uruchamiamy możliwość sprzedaży bitcoin za gotówkę

» więcej artykułów