theme switch

Wyciekły dane klientów ledgera - jak uchronić się przed potencjalnym atakiem hakerów?

Ledger jest to jeden z wiodących producentów portfeli sprzętowych, które służą do przechowywania kryptowalut poza siecią. Korzystanie z nich zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa, niż standardowe porfele przeglądarkowe lub te, które mamy w swoich telefonie. Już w sierpniu tego roku informowaliśmy o tym, że baza klientów ledgera została zhakowana i do sieci wyciekły informacje na temat klientów ich firmy.

Jak się okazuje, oprócz adresów mailowych wyciekły także tysiące numerów telefonów, a także adresów prywatnych. Są one aktualnie ogólnodostępne w internecie i każdy ma do nich wgląd. Jeśli chodzi o Polskę, ujawnione zostały dane, wraz z e-mailami i numerami telefonów ponad 7 tysięcy osób. Jeśli w tym roku kupowaliśmy coś za pośrednictwem strony ledgera dobrze jest się odpowiednio zabezpieczyć.

Jak się zabezpieczyć przed hakerami?

Dwuetapowa weryfikacja.

Pierwszą rzeczą, którą z pewnością powinniśmy zrobić to ustawienie za pomocą aplikacji Google Authenicator dwuetapowej weryfikacji do skrzynek mailowych, giełd, a także portfeli (o ile jest to możliwe). Posiadając to zabezpieczenie znacznie utrudniamy potencjalnym hakerom pracę i praktycznie uniemożliwiamy dostanie się do naszego konta.

Skasuj powiązane adresy e-mail oraz numery telefonów.

Jeśli masz ustawione na swojej skrzynce mailowej pomocnicze adresy e-mail oraz numer telefonu do odzyskiwania hasła, a masz podejrzenie, że mogły one wyciec do sieci to skasuj powiązania ich ze swoją skrzynką mailową. Jeśli doszłoby do sytuacji, że haker zdobędzie hasło do powiązanego konta lub dokona duplikacji karty SIM to mimo wszystko nie będzie on w stanie odzyskać hasła to Twojej skrzynki pocztowej.

Ustaw listę zaufanych adresów.

Jeśli trzymasz jakieś środki na giełdzie, możesz ustawić listę adresów, do których jest możliwość, aby je przesłać. Jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojego konta to będzie miał bardzo utrudnione zadanie, aby je wypłacić z giełdy, ponieważ będzie mógł je przesłać tylko na te adresy, które będą znajdowały się na tzw. "białej liście".

Dostajesz dziwne maile? Zgłoś to!

Jeśli dostajesz na swoją skrzynkę maile z pogróżkami i ktoś próbuje w ten sposób wyłudzić od Ciebie środki zastraszając Cię, nie bój się zgłosić tego na policję. Każdy przypadek powinni oni potraktować tak samo poważnie i podjąć działania w celu ustalenia tego, kto jest nadawcą tej wiadomości. Nie klikaj także w podejrzane e-maile z linkami i przekierowaniami do innych witryn oraz nie udostępniaj nikomu swoich kluczy prywatnych!

Pamiętaj, im szybciej się zabezpieczysz, tym lepiej dla Ciebie i dla bezpieczeństwa Twoich środków. Jak możemy przeczytać na twitterze, pojawiły się już pierwsze ofiary takich ataków hakerskich.

 

Powiązane

Fundacja Stellar spaliła ponad połowę wszystkich monet XLM.

Rosja wskazała miasto do pilotażowych wdrożeń projektów kryptowalutowych

» więcej artykułów