theme switch

Jakie znaczenie ma rozmiar bloku w sieci bitcoina?

Bloki w sieci bitcoina są to struktury, które przechowują wszystkie informacje na temat transakcji wykonanych w danej sieci. Zanim zostaną one dołączone do łańcucha głównego sieci to ich poprawność jest walidowana przez górników. Im większy blok tym więcej informacji się w nim znajduje, a więc potrzebne jest więcej mocy wydobywczej, aby go wykopać. Aktualnie rozmiar bloku w sieci bitcoina wynosi około 1MB i może ona przetwarzać 7 do 10 transakcji na sekundę. W pierwszym roku istnienia bitcoina maksymalny rozmiar bloku mógł wynieść nawet ponad 30MB (chociaż w rzeczywistości nie dochodził nawet do 0,01MB). W 2010 roku "górna" granica została zmniejszona. Zmiana ta miała na celu to, aby zapobiec atakom DDOS.

Rozmiar bloku bitcoina na przestrzeni ostatniego roku.

Debata nad rozmiarem bloku

Jest wiele czynników przemawiających za i przeciw aktualnemu rozmiaru bloku na poziomie ok. 1MB. Z jednej strony ogranicza on skalowalność sieci bitcoina i zwiększenie go jest jedyną możliwością, aby wyskalować sieć poza rozwiązaniami drugiej warstwy (np. sieć błyskawiczna).  Aby zwiększyć rozmiar bloku bez konieczności hard forku, potrzebna jest zgoda większości węzłów w sieci. Problem jest taki, że zwiększenie rozmiaru bloku spowodowałoby również wzrost wymagań sprzętowych do wydobycia go, przez co część z aktualnych górników mogłaby wypaść z obiegu. Wzrosłaby również centralizacja sieci, ponieważ tylko nieliczne duże kopalnie byłoby stać na ulepszenie swoich koparek. Z drugiej strony większy rozmiar bloku spowodowałby, że otrzymaliby oni więcej bitcoinów, bez konieczności płacenia przez użytkowników większych opłat. Zwiększyłoby się również zużycie energii wymagane do prawidłowego funkcjonowania sieci.

Aktualnie społeczność bitcoina jest bardzo podzielona w kwestii zwiększania rozmiaru bloku, więc nie zapowiada się w najbliższym czasie aby miało to miejsce. Poszukiwane są rozwiązania, które zwiększą skalowalność ale nie będą zaimplementowane bezpośrednio w kodzie bitcoina.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Porównanie kapitalizacji rynku kryptowalut do innych aktywów.

Jak w ostatnim czasie rozwija się branża i tokeny NFT?

» więcej artykułów