theme switch

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych pozywa twórców kryptowaluty XRP.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (ang. SEC - U.S. Securities and Exchange Commission) podjęła działania prawne przeciwko Ripple Labs, a także jego dyrektorowi generalnemu Bradowi Garlinghouseowi i współzałożycielowi Christianowi Larsenowi. XRP jest to trzecia pod względem kapitalizacji kryptowaluta, a więc dalszy przebieg tej sprawy będzie kluczowy nie tylko dla tego projektu, ale dla całej branży.

Do  federalnego sądu okręgowego na Manhattanie trafił pozew wedle którego SEC twierdzi, że naruszone zostały przepisy dotyczące handlu papierami wartościowymi. W sumie na początku swojej działalności zebrali oni ponad 1,3 miliarda dolarów na rozwój tego projektu. Jeśli okazałoby się, że jest ona identyfikowana jako security token, to można by nią obracać tylko na licencjonowanych giełdach, mających pozwolenie na handel tego typu aktywami. Właściciele nie zarejestrowali sprzedaży "prywatnych" tokenów o wartości około 600 milionów dolarów. Ponadto SEC zarzuca twórcom XRP, że na początku swojej działalności sprzedawali oni tę kryptowalutę instytucjom finansowym 30% poniżej wartości rynkowej! Powodowało to, że najbardziej stratni byli zwykli inwestorzy, którzy skupowali tokeny po cenie rynkowej.

Wpływ informacji o pozwie na kurs XRP.

Gdy pojawiły się pierwsze informacje o tym, że SEC wszczyna śledztwo w sprawie XRP, cena poszybowała w dół w ekspresowym tempie. W ciągu doby zanotowała pierwszy dołek z 0,6 dolara za sztukę do 0,45 dolara. Następnie, gdy dzień później pojawił się oficjalny dokument z pełnym aktem oskarżenia, cena zaliczyła kolejny spadek. Spadek ten pokrył się z lokalnym dołkiem bitcoina co go dodatkowo spotęgowało. Kurs XRP poszybował w dół o kolejne 50% notując dołek na poziomie 0,21 dolara! Aktualnie doszło do odbicia kursu, co również po części jest związane z tym, że kursy altcoinów podążają za bitcoinem. Gdy bitcoin ustanawił kolejne ATH (ang. all time high) na poziomie 24,6 tys. dolara (91 tys. PLN), XRP zanotowało odbicie do około 0,37$.

CEO Ripple - Brad Garlinghouse twierdzi, że w pozwie jest wiele błędnie zinterpretowanych informacji i uważa, że mają oni przewagę jeśli dojdzie do procesu. Najbardziej poszkodowani jego zdaniem są inwestorzy, którzy stracili środki ze względu na spadek ceny XRP, wywołany informacją o pozwie.

Całość dokumentu (71 stron!), który zawiera opis dokładną treść pozwu można przeczytać tutaj:

Powiązane

Ethereum 2.0 - jakie zmiany zostaną wprowadzone w sieci tej kryptowaluty?

Adopcja kryptowalut. Gdzie i za co można nimi płacić?

» więcej artykułów