theme switch

Czy kopanie kryptowalut jest rentowne?

Czy wydobycie kryptowalut w czasach, gdy rynek jest zdominowany przez wielkie, głównie chińskie kopalnie może być cały czas opłacalne przez indywidualnych inwestorów? Gdybyśmy krótko chcieli odpowiedzieć na to pytanie - to odpowiedź brzmi nie. Aby to wyjaśnić posłużymy się przykładem bitcoina.

Czym jest to spowodowane?

Duża konkurencja.

Jak większość bardzo dobrze pamięta, bitcoin osiągnął swoje ATH (ang. all time high) w drugiej połowie grudnia 2017r. Wtedy też, oprócz rekordowego poziomu cenowego interesowało się nim bardzo szerokie grono osób pod kątem wydobycia. Ilość bitcoina, jaka może zostać wydobyta z każdym blokiem zawsze jest na stałym poziomie. Im więcej osób zdecyduje się go wydobywać tym bardziej wzrośnie trudność kopania. Jest to bardzo prosta zależność - jeśli mamy określoną ilość danego aktywa, a zwiększa się ilość chętnych na pozyskanie go, to muszą oni wykorzystać większą moc obliczeniową, aby utrzymać wydobycie go na tym samym poziomie lub mieć świadomość, że będą otrzymywać go mniej. Nawet największa kopalnia bitmain podczas bear marketu w 2018 roku zwolniła około 50% swoich pracowników i straciła sporą część siły wydobywczej.

Rosnące ceny sprzętu.

Odkąd rozpoczął się szał związany z kopaniem kryptowalut w pewnym momencie na rynku zaczęło brakować określonych rodzajów kart graficznych, ponieważ firmy nie nadążały z produkcją. Ze względu na rosnący popyt regularnie podnoszone były ich ceny, co jest równoznaczne z wydłużeniem czasu zwrotu takiej inwestycji.

Spore zużycie energii.

Bitcoin wykorzystuje protokół proof-of-work, który do swojego działania zużywa spore ilości energii, ze względu na algorytm wydobycia. Jak wiadomo ceny prądu w Polsce oraz generalnie całej UE są nieporównywalnie większe od tych, które mają np. chińczycy. Od maja do września trwa tam pora deszczowa, przez co ze względu na wykorzystanie w niektórych rejonach elektrowni wodnych, ceny prądu są jeszcze niższe. Przy określonych cenach bitcoina może dojść więc do sytuacji, w której wydobycie go w Polsce byłoby nieopłacalne, ale dla osób z Chin dalej miałoby ekonomiczny sens. Sporo osób decyduje się również na przeniesienie biznesu związanego z kopaniem walut cyfrowych na wschód, tak aby było to rentowne.

Podatki.

Jeśli kryptowaluty które wydobywamy sprzedajemy na bieżąco, aby "uśrednić" wahania kursowe to należy pamiętać o zapłaceniu odpowiednich podatków związanych z tym. Są one bardzo zróżnicowane w zależności od kraju, w którym prowadzimy biznes. W Polsce oprócz kosztów związanych z prowadzeniem firmy obowiązuje nas również podatek dochodowy. Jednak nie jest to reguła dla wszystkich państw. W Portugalii, jeśli oprócz wydobycia kryptowalut mielibyśmy inne zajęcie to będziemy całkowicie zwolnieni z podatku dochodowego oraz vatu podczas sprzedaży kryptowalut. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Technologia blockchain - fakty i mity.

Były doradca Ripple otrzymuje nominację do pracy w banku centralnym USA

» więcej artykułów