theme switch

Zmniejszone obciążenie sieci bitcoina i ethereum, co je spowodowało?

W ostatnich tygodniach bardzo widoczny jest spadek zainteresowania kryptowalutami, co po części wiąże się z trwającym od listopada trendem spadkowym. Kurs bitcoina skorygował z poziomu nowego szczytu w okolicach 69 tys. dolarów o ponad 45%, przez co wielu inwestorów zaczęło wycofywać się z rynku, a Ci, którzy dopiero do niego dołączają wstrzymują się z zakupami w obawie przed dalszymi spadkami. Zmniejszyło się także obciążenie sieci bitcoina oraz ethereum.

Spadek zainteresowania produktami DeFi

W świecie kryptowalut powstaje coraz więcej projektów oferujących różnorodne usługi finansowe z wykorzystaniem rozproszonych sieci. Zaliczamy do nich platformy pożyczkowe, zdecentralizowane giełdy, ztokenizowane papiery wartościowe oraz różne modele stablecoinów. Funkcjonują one w formie DAppsów (zdecentralizowanych aplikacji), umożliwiając użytkownikom wchodzenie w interakcję z nimi za pomocą sieci blockchain i określonej w algorytmie kryptowaluty.

W ciągu ostatnich tygodni możemy zauważyć również wyraźny spadek zainteresowania projektami z branży zdecentralizowanych finansów opartymi o sieć ethereum. Ilość środków zamrożonych w inteligentnych kontraktach zmniejszyła się o ponad 20%, co w znacznym stopniu związane jest również z postępującą korektą na całym rynku.

Nowo tworzonym projektom trudniej jest również zebrać środki od inwestorów, przez co powstaje ich coraz mniej i przejściowo zmniejsza się zainteresowanie całą branżą. O ile w sieci bitcoina opłaty spadły do wyjątkowo niskich poziomów, gdzie za przesłanie środków płacimy aktualnie niewiele ponad dolara, o tyle w przypadku ethereum wartości te dalej utrzymują się na wysokim poziomie.

Malejące obciążenie sieci bitcoina i ethereum

Wysokość średnich opłat transakcyjnych w sieci bitcoina.

Spowodowane jest to wspomnianymi wcześniej inteligentnymi kontraktami, na których bazuje bardzo duża liczba zdecentralizowanych aplikacji. Sieć ethereum mimo wejścia w aktualizację  w wersji 2.0, nadal nie skaluje się w odpowiedni sposób, aby zmniejszyć opłaty transakcyjne do akceptowalnych wartości. Aktualnie za wykonanie transakcji przy pomocy ethera musimy zapłacić równowartość około 30 dolarów. Jest to sporo, jednak w szczycie zainteresowania, gdy natężenie ruchu było największe wartość ta wynosiła dwukrotnie więcej.

Wysokość średnich opłat transakcyjnych w sieci ethereum.

 

Powiązane

Zainteresowanie tokenami NFT oraz Metaverse najmniejsze od kilku miesięcy

Czy warto inwestować swoje środki w bitcoina?

» więcej artykułów