theme switch

Kurs bitcoina osiąga nowe ATH! Jak dalej zachowa się rynek kryptowalut?

Od czasu gdy bitcoin ustanowił swoje poprzednie szczyty na poziomie około 61,5 tys. dolara (236 tys. PLN) zanotował kilkunastoprocentową korektę. Po około miesięcznej konsolidacji doszło do wybicia cenowego, a bitcoin osiągnął nowe ATH (ang. all time high) na poziomie 63 tys. dolarów (243 tys. PLN) i z dużym prawdopodobieństwem będzie on kontynuował dalsze wzrosty. Bazując na on-chain data, czyli informacjach pobieranych bezpośrednio z otwartej sieci bitcoina postaramy się ocenić, jak daleko od końca hossy jest w tej chwili bitcoin. Powszechny dostęp do tych informacji jest możliwy dzięki temu, że sieć bitcoina ma przejrzysty charakter i widoczne są wszystkie operacje do jakich dochodzi w tej sieci, co jest nietypowe dla żadnych innych rynków finansowych.

Wykres bitcoina w parze do dolara na sześciogodzinnym interwale czasowym (BTC/USD).

UTXO i RHODL Ratio dla bitcoina

Bitcoiny w sieci transferowane są w transakcjach, po których zawsze zostaje ślad. Początek i koniec takiej operacji ma przypisaną określoną wartość UTXO, czyli ilość kryptowaluty, która pozostaje po jej wykonaniu. Po zakończeniu jej przetwarzania niewykorzystane dane wyjściowe są cofane jako wejściowe do poprzedniej operacji.

Wartość zrealizowana opisywana za pomocą tego wskaźnika jest to wycena danej transakcji (UTXO), w chwili gdy była ona przenoszona z jednego portfela (adresu) na drugi. Sam wskaźnik opisuje jaka jest proporcja między UTXO, których wiek to około 7 dni w porównaniu do transakcji UTXO w przedziale od roku do dwóch. Jeśli wartość tygodniowych UTXO znacznie przeważa, te które były trzymane przez kilka lat, to może zwiastować, że jesteśmy już na szczycie hossy i warto byłoby rozważyć realizację zysków.

Historycznie patrząc, jeśli uznalibyśmy ten wskaźnik za indykator końca hossy dla bitcoina, to poziomy na których znajduje się on aktualnie występowały na około 4 do  6 miesięcy przed szczytem. Pokazuje to, że mimo rekordowych poziomów cenowych z którymi mamy do czynienia jest jeszcze znaczne pole do dalszych wzrostów dla tego składnika aktywów.

Wskaźnik MVRV

Jest to wskaźnik który pokazuje nam różnicę między kapitalizacją rynkową bitcoina, a jego wartością zrealizowaną. Wartość zrealizowana jest to kapitalizacja policzona na podstawie tego, kiedy dany bitcoin był ostatnio przetransferowany i po jakiej cenie, a następnie sumuje te wartości dla każdego z nich i przyjmuje średnią wartość. Jeśli wartość rynkowa przesuwa się skrajnie wysoko powyżej wartości zrealizowanej historycznie etap ten był szczytem hossy dla bitcoina.

Aktualnie wskaźnik ten oscyluje w okolicach 5 punktów, co oznacza, że pomimo ostatnich wzrostów jest on daleki od swojego szczytu. Historycznie patrząc również możemy zauważyć, że podczas hossy w 2017 roku, gdy konsolidował on w podobnych wartościach, jak ma to miejsce aktualnie to do końca hossy, gdy doszło do gwałtownego wybicia cenowego musieliśmy poczekać jeszcze kilka miesięcy. Nieco inaczej sytuacja prezentowała się w 2013 roku, gdy rynek zaliczył tak zwany podwójny szczyt, ale wzrosty w tamtym czasie miały o wiele szybszy i bardziej paraboliczny charakter, a kapitalizacja rynkowa kryptowalut stanowiła ułamek tej, która jest teraz.

Powiązane

Niemcy deklarują zerowy podatek od kryptowalut

Wybory prezydenckie w USA - jak ich wynik może wpłynąć na rynek kryptowalut?

» więcej artykułów