theme switch

Sieć kryptowaluty Stellar dezaktywowana na ponad godzinę.

Dnia 15 maja około godziny 22 sieć kryptowaluty stellar (XLM) została całkowicie wyłączona na około 67 minut. Zatrzymanie zostało wymuszone przez osoby zarządzające projektem. We wpisie na blogu dotyczącym awarii Stellar Development Foundation (SDF) poinformowało, że sieć uległa zatrzymaniu, ponieważ nowe węzły weszły zbyt szybko w posiadanie konsensusu (tj. większości decydującej o tym, które informacje przyłączane do głównego łańcucha bloków są prawdziwe).

W poście na blogu możemy przeczytać:

Zatrzymanie nie było spowodowane tym, że protokół konsensusu Stellar'a zawiódł, ponieważ w rzeczywistości działał on zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku takiego systemu jak Stellar tymczasowe wstrzymanie sieci było lepszym rozwiązaniem, niż wymieszanie się łańcucha głównego bloku z pobocznymi. Awaria ta pokazuje, że Stellar potrzebuje lepszego oprzyrządowania, które normuje czas pracy sieci. Potrzebne są również narzędzia ułatwiające monitorowanie statusów walidatorów. Po zatrzymaniu sieci zresetowanie walidatora było ułatwione, przez co zaczął działać poprawnie.

Gdy informacja ta się rozprzestrzeniła do szerokiego grona odbiorców, kryptowaluta stellar zaczęła być krytykowana za brak decentralizacji. Fakt, że sami zarządzający byli wstanie doprowadzić sieć do całkowitego zatrzymania sieci wystarcza, aby pokazać jak bardzo jest scentralizowana.

Odpowiedź deweloperów na zarzuty

Nie pierwszy raz organizacja Stellar Develompent Foundation jest krytykowana za silną centralizację swojej sieci. Poprzednim razem, gdy słyszeli oni ten zarzut w swoim kierunku odpowiedzieli w następujący sposób:

Sieć działa w ten sposób, że jeśli dwa węzły zawiodą, to żaden nie będzie w stanie uruchomić protokołu konsensusu.

Warto dodać, że dwa z nich należą aktualnie do  Stellar Development Foundation. Fundacja twierdzi, że oskarżenia o pełną centralizację są nieprawdziwe. Do sieci dodawane są ciągle nowe węzły (tj. komputery o dużej mocy obliczeniowej, które walidują transakcje), z tym że zbyt szybko przejęły one za dużą odpowiedzialność.

Niezależnie od tego jaka jest prawda, najbardziej takie sytuacje odbijają się na użytkownikach, którzy nie byli w stanie przesyłać swoich środków. Podczas wstrzymania sieci żadne środki nie zaginęły, ani nie zostały utracone. Nawet jeśli chwilowo "zawisły" w sieci, bo akurat były w trakcie procesowania to udało się je odzyskać.

Jeśli chcesz otrzymać darmową kryptowalutę stellar koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Zmiany w kursie bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym lub na poniższym 7-dniowym wykresie.

Bitcoina oraz inne kryptowaluty możesz nabyć w naszym kantorze kantorbitcoin.pl

Powiązane

Co analiza techniczna mówi nam o aktualnym kursie ethera?

Kurs bitcoina na rozdrożu - jakie losy czekają go dalej?

» więcej artykułów