theme switch

Kurs bitcoin się załamał - czy już czas na zakupy?

Jak pisaliśmy kilka dni temu, kurs bitcoin jak i cały rynek kryptowalut był na rozdrożu. Technicznie szorowaliśmy po dolnym ograniczeniu linii trendu spadkowego i kwestią czasu było kiedy rynek zdecyduje albo o odbiciu, albo o jej przełamaniu. Nieszczęśliwie dla posiadaczy kryptowalut wczoraj stało się to drugie i kurs BTC zanurkował o kilkanaście procent z łatwością przebijając od góry psychologiczną granicę 5000 USD/BTC.

kurs bitcoin spadki listopad 2018 Rys. Gwałtowne spadki kursu BTC/USD odbyły się w dwóch falach 14.11 i 19.11

Dzisiejszej nocy (z 19 na 20 listopada) kurs zaliczył tegoroczny dołek, na poziomie 4656 USD (giełda BitFinex), a dziś o 7:59 rano w kantorze kryptowalut kantorbitcoin.pl za bitcoina trzeba było zapłacić zaledwie 17388.38 PLN.

Standardowo, za bitcoinem podążają inne kryptowaluty, których kurs również zalicza tegoroczne minima - kurs Litecoin (LTC) spadł do 134.38 PLN a za Monero (XMR) trzeba zapłacić nieco ponad 272 PLN. W porównaniu z początkiem roku są to spadki grubo przekraczające 90%, więc naturalnym wydaje się pytanie, czy już czas aby zacząć "łapać noże"? Czy bardziej warto zainwestować w Bitcoin czy alternatywne kryptowaluty?

Wydaje się, że standardowo dla większości rynku kluczowe będzie jak w najbliższych godzinach i dniach zachowa się kurs Bitcoin. Jeśli spojrzymy na trend długoterminowy, widzimy, że jeśli poziom 4800 USD się nie utrzyma (a już został naruszony), istnieje spore prawdopodobieństwo, że spadki będą kontynuowane, nawet do poziomu 2700 USD za bitcoina. Oznaczałoby to, że cena bitcoin w PLN może spaść poniżej 10000 PLN - na początku roku była to wartość niewyobrażalna. Barometrem rynku często są nastroje na forach tematycznych - od dłuższego czasu na forum.bitcoin.pl pojawiały się prognozy przewidujące spadek poniżej 5000 USD, a kiedy to się stało coraz częściej mowa o poziomie poniżej 3000 USD, a nawet powrotu do okolic 800-1000 USD/BTC.

bitcoin kurs długoterminowy 2018 Długoterminowy trend kursu Bitcoin (BTCUSD) w skali tygodnowej (1w)

Naszym prywatnym barometrem kantorbitcoin.pl są słowa Charliego Lee, twórcy litecoina, który w szczycie hossy, kiedy LTC kosztował ok. 400 USD stale twierdził, że inwestorzy muszą być przygotowani na to, że cena litecoin spadnie do 20 USD (zresztą kilka dni później Charlie Lee sprzedał wszystkie swoje litecoiny, po jak się okazało świetnej cenie). Aktualnie za LTC musimy zapłacić ok 36 USD, więc można wnioskować, że jest jeszcze przestrzeń do spadku kursu o niemal połowę - to zresztą pokrywa się z dołkiem bitcoina (BTCUSD) na poziomie 2700 USD, który ostatnio pojawia się w niektórych prognozach.

Podsumowując - na pewno aktualnie cena wydaje się być już atrakcyjna i w pełni zrozumiałe jest zwiększone zainteresowanie zakupami Bitcoin i innych kryptowalut, lecz zalecamy bardzo dużą ostrożność jeśli chodzi o inwestycje. Na tą chwilę nie ma żadnego sygnału, który sugerowałby gwałtowne odbicie w górę, a tak duże spadki w krótkim okresie trudno uznać za akumulację.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego  część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych.

Powiązane

Kurs bitcoin urósł w kwietniu o 30%

Kurs bitcoina poniżej 7 tys. dolarów - czy jest szansa na wzrosty?

» więcej artykułów