theme switch

Kurs bitcoina poniżej 60 tys. dolarów! Czy spodziewać się dalszych spadków?

W ciągu zaledwie kilku ostatnich dni kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła o ponad 150 miliardów dolarów. Największy wpływ na ten wzrost miała zmiana kursu bitcoina, który po raz kolejny osiągnął swoje nowe szczyty i przebił barierę 60 tys. dolarów! Przez kilka dni cena oscylowała w okolicach poprzedniego szczytu w okolicach 58 tys. dolara, a następnie doszło do wybicia i bitcoina i zbliżył się on do poziomu 62 tys. dolarów, aby za chwilę skorygować ponownie. Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut również osiągnęła nowy szczyt na poziomie około 1,8 biliona dolarów.

Analiza kursu bitcoina

Jak możemy zauważyć jeszcze dwa tygodnie temu, cena za jednego bitcoina oscylowała w okolicach 43 tys. dolarów, gdy doszło do drugiej w tej hossie największej korekty i bitcoin zanotował spadek na poziomie ponad 25% w zaledwie kilku dni. Dominacja bitcoina utrzymuje się na poziomie powyżej 60%, co pokazuje że nadal większość inwestorów wybiera go w pierwszej kolejności, zamiast innych, alternatywnych kryptowalut.

Wykres bitcoina w parze do dolara na jednodniowym interwale czasowym (BTC/USD).

Wskaźnik RSI jest to oscylator, który określa aktualną siłę trendu oraz to czy dany składnik aktywów jest nadmiernie wykupowany lub wyprzedawany. Jak widzimy po ostatniej korekcie jego wartość znacznie spadła. Mimo że cena oscyluje aktualnie w okolicach wcześniejszego ATH (ang. all time high) na poziomie 56-58 tys. dolarów, to rynek ze względu na przejściowy okres akumulacji nie jest już tak przewartościowany przez co poszerzają się jego perspektywy do dalszych wzrostów.

Wskaźnik RSI dla bitcoina na jednodniowym interwale czasowym.

Mimo korekty na rynku nadal panuje znaczny optymizm, a na giełdy mogliśmy zaobserwować zwiększony napływy depozytów, co oznacza, że inwestorzy korzystają z dołka, aby powiększyć swoje pozycje. Fakt, iż na rynku jest aktualnie ogromna płynność pozwala osobom mającym bardzo duże pozycje na realizację zysków, co powoduje gwałtowne spadki cen w krótkich okresach czasowych. Spadki te powodują aktywację stop-lossów, a także likwidację pozycji długich (ang. long), które wykorzystywały dźwignię finansową co dodatkowo pogłębia spadki.

Opłaty za wykorzystanie sieci bitcoina

Aktualnie, jeśli chcemy aby nasza transakcja w sieci bitcoina przeszła w kolejnym bloku musimy zapłacić około 16 dolarów. Jest to sporo, ale biorąc pod uwagę jak sytuacja kształtowała się podczas poprzedniej hossy, gdy w szczycie bańki opłaty dochodziły nawet do 50 dolarów przy wiele niższej cenie za BTC, nie jest to zły wynik. W przeciwieństwie do poprzedniej hossy, tym razem opłaty rosną dość stopniowo co również wydaje się być dobrym sygnałem, pozwalającym na utrzymanie trendu wzrostowego przez dłuższy czas.

Powiązane

Kurs bitcoina przebił 10 tys. dolarów - jakie losy czekają go dalej?

Kurs bitcoina stabilnie powyżej 11 tys. dolarów. Jakie losy czekają go dalej?

» więcej artykułów