theme switch

Kurs bitcoina eksplodował. Co spowodowało tak duże wzrosty?

W ciągu ostatniego tygodnia kurs bitcoina zanotował orgomne wzrosty i przebił linię oporu na poziomie 12,5 tys. dolarów (48,5 tys. PLN). Aktualnie jego cena wynosi ponad 13 tys. dolarów (50 tys. PLN) i stabilnie trzyma ten poziom. Wielu analityków przewidywało, że przed wyborami w USA, które odbędą się trzeciego listopada, oraz coraz gorszą sytuacją na świecie spowodowaną koronawirusem i obostrzeniami jakie są z tym związane rynek kryptowalut zanurkuje. Sytuacja okazała się jednak odwrotna.

Analiza - kurs bitcoina

Kurs bitcoina na początku tygodnia zanotował kilkuprocentowy wzrost, a rampę do dalszego skoku ceny stanowiła informacja mówiąca, że paypal od początku 2021 roku będzie obsługiwał kryptowaluty. Na liście znalazły się takie waluty cyfrowe jak bitcoin, litecoin, bitcoin cash oraz ethereum. W praktyce oznaczałoby to ogromną reklamę dla całej branży kryptowalut oraz adopcję na bardzo szeroką skalę, a także znaczne zwiększenie się liczby ich użytkowników. Ostatnią linią oporu jaka została na drodze bitcoina do ATH (ang. all time high) znajduje się w zeszłorocznym najwyższym punkcie , przy wartości ok. 14 tys. dolarów (54 tys. PLN). Jeśli uda się przebić ten poziom istnieje spora szansa, że bitcoin w ciągu kilku kolejnych miesięcy ustanowi nowe, rekordowe szczyty.

Wykres bitcoina w parze do dolara (BTC/USD).

Fundusz inwestycyjny Grayscale Investments ogłosił również, że powiększył swoje zasoby bitcoina o równowartość 300 milionów dolarów. Jest to jeden z największych funduszy inwestycyjnych, jeśli chodzi o ilość posiadanych bitcoinów. Więcej na temat inwestorów instytucjonalnych możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Analiza kursu litecoina

W tym tygodniu najwięcej zyskała jednak inna kryptowaluta, a mianowicie litecoin. Informacja, że kryptowaluta ta dostępna będzie również za pośrednictwem paypala, była katalizatorem do jej wzrostu. Formacje analizy technicznej już wcześniej wskazywały, że może dojść do wybicia, a ta wiadomość była punktem zapalnym.  W parze do dolara litecoin zanotował 26% wzrostu, a w parze z bitcoinem ponad 10%.

Wykres litecoina w parze do bitcoina (LTC/BTC).

Kluczowym poziomem dla litecoina będzie przebicie poziomu 460 tys. satoshi, ponieważ mniej więcej na tym poziomie przebita zostanie linia trendu spadkowego. Będzie to oznaczać, że litecoin powinien notować wyższe wzrosty w parze do dolara niż bitcoin, lub ewentualne mniejsze spadki.

Powiązane

Czym jest rug pull? - oszustwa w świecie kryptowalut

Rodzaje sygnatur i szyfrowanie transakcji w sieciach blockchainowych.

» więcej artykułów