theme switch

Kurs bitcoina kontynuuje trend spadkowy - altcoiny tracą jeszcze mocniej

W ostatnich tygodniach, pomimo względnie stabilnej sytuacji w USA, kapitalizacja rynku kryptowalut zanotowała w ostatnim czasie gwałtowny spadek. Bitcoin odbił się od poziomu 30 tys. dolarów i skorygował do wartości 25 tys. dolarów. W USA nadal kontynuowane  jest zacieśnianie polityki monetarnej  i trwa cykl podnoszenia stóp procentowych.

Kurs bitcoina i notowania na pozostałych rynkach

Mimo iż długoterminowe prognozy wskazywały na stopniowy powrót kapitału na ryzykowne rynki finansowe, to w ostatnim czasie dowiedzieliśmy się o działaniach jakie podjął SEC w sprawie największej giełdy na świecie - binance i jej CEO - Changpeng Zhao, co nie pozostało bez echa. Ponadto inna platforma - Robinhood, postanowiła usunąć ze swojej giełdy altcoiny, które mogą być traktowane jako niezarejestrowane papiery wartościowe (Solana - SOL, Cardano - ADA, Matic - MATIC). Nałożenie się tych informacji na siebie w krótkim czasie, a także wiele pomniejszych złych dla rynku wydarzeń jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach spowodowały znaczny krach.

Wartość dolara amerykańskiego notuje lekką korektę, a jego kurs wynosi 4,13 PLN. Cena złota utrzymuje się na poziomie 1910 dolarów za uncję, a euro w okolicach 4,44 PLN. Wartość złotówki prawdopodobnie będzie słabła ze względu na wysoką inflację, która utrzymuje się na rekordowym poziomie ponad 14,7%. W odpowiedzi na inflację, RPP podnosiła stopy procentowe do poziomu 6,75%. Wartość rynkowa bitcoina wynosi około 499 miliardów dolarów, a obroty z ostatniej doby to około 12 miliardów USD. Tygodniowy wykres bitcoina wykazuje spadek wartości o 5,6%.

Nastroje inwestorów – kurs bitcoina

Wskaźnik Fear&Greed Index wskazuje na neutralne nastroje inwestorów w odniesieniu do kryptowalut. Spadek optymizmu w znacznym stopniu spowodowany został dużym natłokiem niekorzystnych informacji, jakie wypłynęły w ostatnim czasie na rynek. Jest to spowodowane wzrostami wartości kryptowalut w ostatnich tygodniach. Inwestorzy zaczynają zastanawiać się, czy kryptowaluty mogą pełnić rolę alternatywnej formy ochrony kapitału w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej.

Crypto Fear & Greed Index on June 11, 2023

Altcoiny i gospodarka

Inwestorzy powinni pamiętać o ryzykach związanych z inwestowaniem w kryptowaluty i potencjalnej zmienności rynku. Wydarzenia geopolityczne, regulacje rządowe czy zmiany w polityce monetarnej mogą wpłynąć na wartość kryptowalut. W Polsce, inflacja może wpłynąć na dalsze decyzje RPP. Może okazać się konieczne wprowadzenie dodatkowych środków zaradczych, takich jak podniesienie stóp procentowych czy interwencje na rynku walutowym. W szerszym kontekście, rosnące znaczenie kryptowalut może prowadzić do większej roli w przyszłości, zwłaszcza w międzynarodowych przepływach kapitałowych i systemie finansowym. Dalszy rozwój technologii blockchain może przyczynić się do tworzenia nowych rozwiązań i usług finansowych opartych na kryptowalutach.

Warto zwrócić uwagę, że rosnące zainteresowanie kryptowalutami może także przyczynić się do przyspieszenia procesu ich regulacji. Rządy i instytucje finansowe na całym świecie mogą dążyć do wprowadzenia przepisów dotyczących kryptowalut w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa inwestorom oraz utrzymania stabilności rynku.

Oprócz tego, inwestorzy powinni śledzić również inne technologie i projekty związane z kryptowalutami, takie jak DeFi (Decentralized Finance), które oferują zdecentralizowane usługi finansowe, oraz NFT (Non-fungible Tokens), które odgrywają coraz większą rolę w świecie sztuki, gier i kolekcjonerstwa.

Rosnące zainteresowanie inwestorów może wpłynąć na dalszy rozwój tego rynku, ale należy pamiętać o potencjalnych ryzykach związanych z inwestowaniem w kryptowaluty oraz możliwości zmian w regulacjach i polityce monetarnej. Inwestorzy powinni śledzić globalne wydarzenia i analizować trendy na rynku, aby podejmować świadome decyzje inwestycyjne.

Powiązane

Kurs bitcoina przebił 10 tys. dolarów! Czy czekają nas dalsze wzrosty?

Czy kurs bitcoina może spaść jeszcze niżej? - Analiza on-chain

» więcej artykułów