theme switch

Kurs bitcoina spada poniżej poziomu 36 tys. dolarów. Czy ma szansę odbić?

Bieżący rok dla inwestorów kryptowalutowych nie jest zbyt optymistyczny. Od sześciu tygodni każda następna świeca na wykresie zamyka się na czerwono, co oznacza, że kurs bitcoina regularnie kontynuuje trend spadkowy. Nie udało mu się utrzymać poziomów powyżej 40 tys. dolarów, które były kluczowe na drodze do dalszego wzrostu. Od czasu, gdy osiągnął on swoje szczyty w listopadzie ubiegłego roku trwa fala spadków, podczas której następują niewielkie odbicia, próbujące przełamać ten trend.

kurs bitcoina Kurs bitcoina w parze do dolara na tygodniowym interwale czasowym (BTC/USD).

Wskaźnik RSI - kurs bitcoina

Jest to oscylator, który określa aktualną siłę trendu oraz to czy dany składnik aktywów jest nadmiernie wykupowany lub wyprzedawany. Aktualnie jego wartość wynosi koło 30 punktów, co oznacza książkowy przykład, że bitcoin jest nadmiernie wyprzedawany. Ostatnio na tak niskich poziomach mogliśmy go obserwować w lipcu ubiegłego roku, gdy kurs bitcoina kończył etap wielotygodniowych spadków i rozpoczął swój rajd po nowe ATH (ang. all time high).

Wskaźnik RSI dla bitcoina na tygodniowym interwale czasowym (BTC/USD).

Ze względu na dynamiczną sytuację makroekonomiczną na świecie ciężko jednoznacznie określić, czy scenariusz ten powtórzy się po raz kolejny. Wraz z podnoszeniem stóp procentowych przez amerykański FED umacnia się także wartość dolara, co powoduje odpływ kapitału z ryzykownych rynków inwestycyjnych (jak np. rynek kryptowalut) do bardziej bezpiecznych jak np obligacje czy złoto. Cykl podwyżek stóp procentowych dopiero niedawno się rozpoczął i ma on na celu walkę z rekordową inflacją, która rozpoczęła ogromne wzrosty wraz z początkiem pandemii koronawirusa, gdy zakończył się okres pierwszych lockdownów.

Wskaźnik nastrojów rynkowych - kurs bitcoina

Wskaźnik ten wykorzystuje takie parametry jak wolumen, aktywność rynkowa inwestorów, analiza wpisów w social mediach oraz bieżące trendy na rynku. Na ich podstawie ocenia nastroje, jakie panują na rynku wśród inwestorów i klasyfikuje w skali od 1 do 100 punktów. Ostatnie tygodnie jego wartość oscyluje w okolicach 20 do 30 punktów, co oznacza niepewność i obawę przed dalszymi spadkami.

Latest Crypto Fear & Greed Index

Powiązane

Handel kryptowalutami - na co powinniśmy uważać?

Kurs bitcoina eksplodował. Co spowodowało tak duże wzrosty?

» więcej artykułów