theme switch

Czy kurs ethereum pójdzie w najbliższym czasie w ślad bitcoina?

Bitcoin w ostatnich kilku dniach pobił prawie wszystkie możliwe rekordy, a zainteresowanie nim jest coraz większe. Mimo tak gwałtownych wzrostów, jego kurs stale utrzymuje trend wzrostowy i z dużym prawdopodobieństwem będzie on kontynuowany w najbliższych tygodniach. Warto zauważyć, jak po ustaleniu nowych szczytów zmieniła się liczba adresów, które przechowują bitcoina o wartości powyżej 1 miliona dolarów. Aktualnie jest ich dwa razy więcej niż w listopadzie, gdy kurs był na poziomie ok 17 tys. dolarów. Jeśli spojrzymy natomiast na liczbę aktywnych adresów, czyli tych, na których możemy zaobserwować transakcje wchodzące lub wychodzące to w dalszym ciągu jest ona mniejsza, niż podczas szczytu hossy w 2017 roku!

Aktywne adresy w sieci bitcoina.

Czy kurs ethereum pójdzie w ślad za bitcoinem?

Aktualnie dominacja bitcoina na rynku wynosi ponad 65% i w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Spowodowane to było wystrzałem kursu bitcoina w ostatnich dniach. Altcoiny również zanotowały wzrost w tym czasie, ale średnio w ujęciu procentowym, był on mniejszy niż w przypadku BTC.

Mimo wzrostów jakie w ostatnim czasie notował kurs ethereum, jego kurs w parze do bitcoina jest bardzo niedowartościowany. Od kilku miesięcy możemy zauważyć, że ma on lekką tendencję wzrostową i każdy następny dołek względem bitcoina jest wyżej od poprzedniego. Może to wskazywać na to, że procentowe wzrosty ethera w przyszłości będą o wiele bardziej spektakularne od tych, które zaliczy bitcoin.

Wykres bitcoina w parze do ethereum BTC/ETH.

Pod względem rozwoju platforma ethereum robi bardzo duże postępy. Sektor DeFi (zdecentralizowanych finansów) w tym ekosystemie  rozwija się coraz prężniej, a ilość środków zamrożona w tych projektach przekroczyła już 16 miliardów dolarów! Na początku grudnia ruszył także kontrakt depozytowy ethereum 2.0, który zamraża nasze ethery na ponad rok czasu, ale pozwala na udział we wczesnej fazie stakingu na nowym algorytmie sieci. Na tę chwilę zamrożone (a więc wyłączone z obiegu na ponad rok) zostało ponad 1,5 miliona etherów!

Ilość środków zamrożona w projektach DeFi na poczet prawidłowego działania inteligentnych kontraktów.

Zazwyczaj podczas hossy mogliśmy obserwować najpierw dynamiczne wzrosty na bitcoinie, a następnie, gdy inwestorzy uznali, że jest on już wysoko wyceniany to kapitał przepływał w stronę altcoinów. Podobna sytuacja może mieć miejsce i tym razem. Warto dodać, że jeśli ethereum rozpocznie paraboliczny wzrost, to podobna sytuacja może dotyczyć najpopularniejszych altcoinów, które oparte są na ekosystemie tej kryptowaluy.

Powiązane

Ukraina w kryzysowej sytuacji - jak wspomóc ich za pomocą kryptowalut?

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut za 2022 rok?

» więcej artykułów