theme switch

Rodzaje struktur finansowych wykorzystujących zdecentralizowane sieci.

W świecie kryptowalut powstaje coraz więcej projektów oferujących różnorodne usługi finansowe z wykorzystaniem zdecentralizowanych sieci. Zaliczamy do nich platformy pożyczkowe, zdecentralizowane giełdy, możliwość inwestowania w ztokenizowane papiery wartościowe oraz różne modele stablecoinów. Wykorzystują one standardowe narzędzia, które zostały przeniesione na blockchain i działają w modelu otwartego źródła (ang. open source) oraz w znacznej mierze mają zaimplementowane modele P2P (ang. peer-to-peer). Jest to model sieci, w którym żaden z użytkowników nie pełni nadrzędnej funkcji i wszyscy są sobie równi.

Stablecoiny

Są to kryptowaluty, których cena zazwyczaj powiązana jest z kursem dolara w stosunku 1;1 i nie ulega wahaniom cenowym. Pozwala to na wejście w posiadanie walut cyfrowych bez obawy o zmiany kursu. Emitent takiej kryptowaluty powinien przychodzić regularne audyty i mieć pokrycie dla wyemitowanych monet w walutach fiducjarnych (np. dolar, euro, złoty) lub innym aktywie (np. złoto). Jeśli czasowo chcemy wyjść ze swoimi środkami z rynku, ale nie być zobligowanym do płacenia podatków od wygenerowanego zysku to stablecoiny są dobrym rozwiązaniem. Obowiązek podatkowy powstaje dopiero w chwili, gdy sprzedamy nasze kryptowaluty i wejdziemy w posiadanie walut fiducjarnych lub innych aktyw nie będących walutami cyfrowymi. Wiele jednak zależy od interpretacji podatkowych. Niektóre urzędy skarbowe mówią, że dopóki środki pozostają na giełdzie to nie powstaje obowiązek podatkowy. Mimo wszystko jest to bardzo sporna kwestia i należy być ostrożnym. Stablecoinem o największej kapitalizacji aktualnie jest Tether (USDT). Istnieją również takie stablecoiny, które powiązane są z kursem innej kryptowowaluty, zamiast dolara, np. bitcoinem.

Platformy pożyczkowe

Działają one bardzo podobnie do kont oszczędnościowych w banku. Za trzymanie kryptowalut na specjalnych kontach, otrzymujemy z góry ustalone wcześniej odsetki. W każdej chwili jesteśmy w stanie wycofać nasze środki z tego typu konta wraz z zyskiem który udało się nam wygenerować. Mechanizm ten najbardziej rozbudowany jest na giełdzie binance. O mechaniźmie działania ich platformy pisaliśmy już we wcześniejszym artykule. Minusem jest fakt, iż jesteśmy zmuszeni do trzymania środków na giełdzie, co od zawsze wiązało się z pewnym ryzykiem, ponieważ to giełda jest właścicielem tych środków.

Staking

Koncepcja stakingu jest związana ściśle z protokołem proof-of-work, gdzie jesteśmy nagradzani za "zamrożenie" swoich środków na określony czas w postaci monet danej kryptowaluty. Osoba taka deklaruje się jako walidator i bierze udział w zatwierdzaniu bloków, które dołączą do łańcucha głównego w sieci. Zamrożenie środków ma formę depozytu, aby uchronić sieć przed przyłączeniem do niej fałszywych bloków.  Depozyt ten możemy mieć na swoim portfelu prywatnym lub przechowywać na giełdzie (niektóre z nich wspierają proces stakingu). W zamian za pracę, jaką wkładamy w utrzymanie sieci oraz walidację transakcji otrzymujemy w nagrodę określoną ilość danej kryptowaluty (w większości przypadków jest ona zależna od wysokości od wysokości zamrożonych przez nas środków). Ponaddto w każdej chwili jesteśmy w stanie zrezygnować z dalszego wspierania sieci. Możemy wtedy odmrozić i wydać nasze środki.

Zdecentralizowane giełdy

Są to platformy działające w rozproszonym systemie, gdzie potwierdzanie transakcji nie jest kontrolowane przez jeden podmiot. Giełda jest jedynie platformą rotującą dla składanych zamówień i nie przechowuje informacji na temat użytkowników, którzy z nich korzystają. Więcej na temat zdecentralizowanych giełd możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

W ekosystemie tym z czasem pojawia się coraz więcej projektów, które wykorzystują możliwości jakie oferuje blockchain wyróżniając się tym wśród konkurencji i przyciągając coraz szersze grona użytkowników. Przy korzystaniu z dobrodziejstw jakie oferuje ten ekosystem należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ pośród naprawdę przydatnych platform, możemy spotkać również wiele takich, które będą chciały pozbawić nas naszych środków.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powyższy tekst jest subiektywną opinią autora i nie stanowi porady inwestycyjnej, dlatego ani w całości, ani żadna jego część nie powinna być interpretowana jako rekomendacja w zakresie inwestycji na rynku kryptowalut czy rynkach finansowych

Powiązane

Zakup kryptowalut bez weryfikacji - czy jest to możliwe?

Ponad milion portfeli z walutami cyfrowymi regularnie korzysta z bitcoina.

» więcej artykułów