theme switch

Kurs bitcoina przebił 20,5 tys. dolarów i ustanowił nowy rekord!

W dniu dzisiejszym dla bitcoina miało miejsce historyczne wydarzenie. Pierwszy raz bezapelacyjnie, na wszystkich giełdach i w znacznym stopniu jego cena przebiła 20 tys. dolarów, a cena złotówkowa na naszym kantorze przekroczyła 76 tys. PLN! Ostatnie tygodnie były dla kryptowalut, a w szczególności bitcoina bardzo intensywne. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca jego kurs wzrósł prawie o 25%, a w skali roku ponad 200%! Całkowita kapitalizacja bitcoina przebiła już kapitalizację takich spółek jak Netflix, Coca-cola czy Intel!

Kurs bitcoina w parze do dolara BTC/USD.

Jak uważa Michael Sailor, któremu poświęciliśmy jeden z wcześniejszych artykułów, bitcoin jest świetnym aktywem rezerwowym do przechowywania kapitału. Korzystać z niego może oraz ma prawo każdy - indywidualni użytkownicy, spółki, a także rządy różnych krajów.

Do jakich poziomów ma szansę wzrosnąć kurs bitcoina?

Po przebiciu ATH (ang. all time high) bitcoin wkroczył na niezbadane wcześniej poziomy.  Dokładne wartości do jakich uda mu się wzrosnąć tym razem są niemożliwe jednoznacznie do określenia. Istnieje wiele modeli ekonometrycznych, które bazując na danych z otwartej księgi łańcucha bloków bitcoina, a także na historycznych cyklach starają się przewidzieć te poziomy. Najpopularniejszy model - stock-2-flow, przewiduje wzrost nawet do 100 tys. dolarów w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy!

Stock-2-flow model. Źródło: https://www.lookintobitcoin.com/charts/stock-to-flow-model/

Obciążenie sieci bitcoina.

Warto zauważyć również, jak aktualnie obciążona jest sieć bitcoina w porównaniu do poprzedniej hossy. W szczycie bańki w 2017 roku, gdy osiągaliśmy podobne poziomy cenowe co teraz, opłata za sprawne za wykonanie transakcji wynosiła nawet między 40-55 dolarów! W tej chwili wynosi ona około 4-5 dolarów, a jeśli nie zależy nam na tym, aby przeszła w kolejnym bloku to możemy wykonać ją jeszcze taniej.

Powiązane

Jakie typy adesów możemy spotkać w sieci bitcoina?

Binance uruchamia wersję 2.0 platformy do handlu z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

» więcej artykułów