theme switch

Kurs bitcoina walczy o utrzymanie poziomu 40 tys. dolarów. Czy utrzyma się w trendzie wzrostowym?

Kurs bitcoina w ostatnich tygodniach porusza się w bardzo wąskim przedziale cenowym i walczy o utrzymanie trendu wzrostowego. Po wielu miesiącach spadków, od czasu gdy osiągnął on swoje szczyty w październiku 2021 roku, ustabilizował się w okolicach 40 tys. dolarów.

Analiza - kurs bitcoina

Ważnymi punktami oporu, których przebicie może decydować o utrzymaniu dalszych wzrostów jest czerwona i żółta linia na poniższym wykresie. Jest to EMA-21 (ekspotencjalna średnia krocząca z 21 okresów) oraz SMA-21 (prosta średnia krocząca z 20 okresów). Wskaźniki te uważane są za wyznacznik bieżących trendów, które oddzielają rynek byka od rynku niedźwiedzia. Gdy kurs znajduje się ponad nimi, oznacza to, że jesteśmy w trendzie wzrostowym, a utrzymanie się powyżej tej wartości historycznie często determinowało kolejne fale wzrostów. Jeśli jednak kurs bitcoina znajduje się poniżej tych wartości to możemy mówić o rynku niedźwiedzia i potencjalnych spadkach w dłuższej perspektywie, na czym najbardziej cierpią altcoiny.

Kurs bitcoina na tygodniowym interwale czasowym w parze do bitcoina (BTC/USD).

Najbardziej optymistycznym w ostatnich tygodniach momentem był etap, gdy kurs bitcoina zbliżył się w okolice 48 tys. dolarów i przekroczył linie oporu dla rynku byka. Niestety nie udało mu się utrzymać tego poziomu i w kolejnych tygodniach skorygował on do poziomu 40 tys. dolarów, a teraz walczy o utrzymanie go.

Wskaźnik RSI

Jest to oscylator, który określa aktualną siłę trendu oraz to czy dany składnik aktywów jest nadmiernie wykupowany lub wyprzedawany. Aktualnie jego wartość wynosi koło 40 punktów, co wskazuje, że zbliża się on ku rejonowi, w którym możemy uznać, że jest nadmiernie wyprzedawany. Ostatnio podobne poziomy notował on na początku bieżącego roku, gdy kurs stabilizował się na poziomach poniżej 40 tys. dolarów. W ubiegłych miesiącach notował on dużo niższe wartości, gdzie kurs bitcoina finalnie odbił się dopiero w okolicy 32 tys. dolarów.

Wskaźnik RSI dla bitcoina na tygodniowym interwale czasowym (BTC/USD).

Wskaźnik nastrojów rynkowych - kurs bitcoina

Wskaźnik ten wykorzystuje takie parametry jak wolumen, aktywność rynkowa inwestorów, analiza wpisów w social mediach oraz bieżące trendy na rynku. Na ich podstawie ocenia nastroje, jakie panują na rynku wśród inwestorów i klasyfikuje w skali od 1 do 100 punktów. Ostatnie tygodnie jego wartość oscyluje w okolicach 30 do 40 punktów, co oznacza niepewność i obawę przed dalszymi spadkami. Związana jest ona w sporym stopniu z wojną na Ukrainie, a także zapowiedzią regularnych podwyżek stóp procentowych zapowiadanych przez amerykański FED, co w dłuższej perspektywie umocni wartość dolara i spowoduje odpływ gotówki z rynków kapitałowych.

Crypto Fear & Greed Index on April 11, 2022

Powiązane

Organizacje nadzoru finansowego domagają się regulacji i zakazania stablecoinów.

Tether gold - pierwszy stablecoin w pełni powiązany z fizycznym złotem.

» więcej artykułów