Masowa korekta bitcoina do 33 tys. dolarów - krach na rynku kryptowalut.
W ciągu ostatnich miesięcy bitcoin notuje ogromne spadki, a w szczytowym punkcie jego kurs znajdował się ponad 50% poniżej swojego ATH (ang. all time high). Najniższa tegoroczna wartość oscylowała w okolicach 33 tys. dolarów, a w przypadku altcoinów wiele z nich zanotowało ponad 60 do 70% korekty cenowej od swojego szczytu. Spadki te trwają od listopada ubiegłego roku, a każdy kolejny pogłębiany jest negatywnymi informacjami, jakie płyną ze świata. Ostatnio były to wiadomości na temat podnoszenia stóp procentowych przez FED, a także trudnej sytuacji w Kazachstanie.
Korekta bitcoina i spadki na amerykańskich indeksach giełdowych
Aktualnie możemy zauważyć, że od dłuższego czasu korygują także główne amerykańskie indeksy giełdowe, jak np. NASDAQ lub S&P 500. W przypadku NASDAQ spory udział w spadku tego indeksu ma Netflix, który ogłosił, że w przyszłym kwartale spodziewa się o połowę mniej subskrybentów, niż analogicznie miało to miejsce rok wcześniej. Po informacji tej akcje netflixa spadły o ponad 28% w zaledwie kilka dni, co jak na tradycyjne amerykańskie spółki o tak dużej kapitalizacji jest ogromną i rzadko spotykaną korektą.
Wykres cenowy akcji netflixa.
Ze względu na to, że na świecie panuje również niepewna sytuacja związana z konfliktem na Ukrainie, która przekłada się także na rynki finansowe, wielu inwestorów wycofuje swoje środki z inwestycji. Od zawsze gdy na rynkach panowała niepewność związana z ważnymi wydarzeniami na świecie pojawiała się panika i masowe wyprzedaże aktywów zagrożonych dużymi wahaniami cenowymi (akcje, kryptowaluty), a kapitał wędrował do tych bardziej bezpiecznych. Jak wiadomo, rynek kryptowalut jest bardzo silnie skorelowany z amerykańskimi indeksami i zazwyczaj jeśli na największych amerykańskich spółkach mamy do czynienia z widocznymi korektami odbija się to również w znacznym stopniu na kryptowalutach.
Nadmierne wyprzedanie rynku - korekta bitcoina
Wskaźnik RSI jest to oscylator, który określa aktualną siłę trendu oraz to czy dany składnik aktywów jest nadmiernie wykupowany lub wyprzedawany. Aktualnie wartość ta na tygodniowym interwale jest rekordowo niska. Gwałtowne spadki na rynku zbiły ten wskaźnik do poziomów niespotykanych od początku pandemii związanej z koronawirusem z marca 2020 roku (gdzie również rynek uległ załamaniu pod wpływem negatywnych wydarzeń płynących ze świata). Po tej skrajnej panice, gdy sytuacja się ustabilizowała mogliśmy obserwować rok bardzo intensywnych wzrostów i bicia wszelkich rekordów, jakie zostały wcześniej ustanowione przez topowe projekty na rynku kryptowalut i nie tylko.
Wskaźnik RSI dla bitcoina na tygodniowym interwale czasowym.