theme switch

Jakie mechanizmy bezpieczeństwa wykorzystują "cold wallety"?

"Cold wallet" czyli w luźnym tłumaczeniu zimny portfel. Jest to portfel, w którym jesteśmy w stanie przechowywać nasze kryptowaluty poza siecią. Nawet najlepszy haker na świecie nie będzie w stanie zhakować czegoś, co nie jest podpięte do sieci. Drastycznie podnosi to poziom ich bezpieczeństwa, ze względu na zmniejszone ryzyko ataków hakerskich. Jak wiadomo, nie powinniśmy trzymać naszych środków na giełdzie, dlatego warto rozważyć inne alternatywy. Hot wallety, czyli te podłączone do internetu na ogół cieszą się większą popularnością, ze względu na łatwiejszą konfigurację, szeroką gammę obsługiwanych kryptowalut oraz możliwość korzystania z nich za darmo. Posiadanie hot walletu jest lepszym rozwiązaniem, niż trzymanie środków na giełdzie, ale mniej bezpiecznym, niż np. portfele sprzętowe czy papierowe.

Mechanizmy bezpieczeństwa w portfelach sprzętowych.

Cold wallety pomimo tego, że zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa mają także pewne wady. Jednym z minusów tych portfeli jest niemożność przeprowadzania za ich pomocą szybkich i częstych transakcji. Za każdym razem jak chcemy to zrobić musimy "odmrozić" nasze środki i przetransferować na giełdę lub inny portfel. Nie jesteśmy tego w stanie zrobić bezpośrednio z poziomu cold walletu. Jeśli więc jesteś osobą, która często przeprowadza transakcje i większość środków na bieżąco musi mieć pod ręką, ten typ portfela może się u Ciebie nie sprawdzić. Do portfeli sprzętowych zaliczają się np. portfele firmy ledger. Wyróżniają sie tym, że są certyfikowane przez Francuską agencje bezpieczeństwa cybernetycznego ANSSI. Nawet jeśli na komputerze mamy złośliwe oprogramowanie i podłączymy ledgera, nie jest ono w stanie wykraść klucza prywatnego (który jest w nim przechowywany) w postaci tekstowej, ze względu na obecne w nim zabezpieczenia.

Mają one swój własny unikalny system operacyjny BOLOS, który chroni urządzenie przed złośliwymi atakami i izoluje od siebie obecne w nim aplikacje. Pozwala to bezpiecznie przechowywać na jednym urządzeniu kilkadziesiąt różnych kryptowalut. Ponadto system generuje również hasło mnemoniczne złożone z 24 losowych słów, które w razie utraty kluczy prywatnych pozwala na odzyskanie utraconych środków. W systemie tym zaimplementowany jest również system root of trust, który pozwala zweryfikować autentyczność urządzenia, a następnie oprogramowania, które chcemy na nim zainstalować.

Warto pamiętać, aby kupować portfele sprzętowe tylko bezpośrednio ze strony producenta, a nie od niepewnych odsprzedawców. Już nie raz mogliśmy przeczytać historię, na temat nieuczciwych handlarzy, którzy podrabiali klucze mnemoniczne użytkowników, a później starali się wykraść ich środki.

Jeśli chcesz stworzyć portfel papierowy, a nie wiesz jak to zrobić - zachęcamy do przeczytania naszego wcześniejszego poradnika.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Kurs bitcoina - jak go przewidzieć i co na niego wpływa?

Podatek od kryptowalut 2019 – co zmienią nowe przepisy?

» więcej artykułów