theme switch

Czym jest SegWit i jak wpływa na szybkość transakcji w sieci bitcoina?

SegWit (ang. Segregated witness) jest to aktualizacja protokołu w sieci bitcoina, która zmienia sposób w jaki przechowywany są w niej dane. W protokole bitcoina został on zaimplementowany 23 sierpnia 2017 roku, a w przypadku litecoina 10 maja 2017 roku. Programista Pieter Wiulle pierwszy raz zaprezentował idee tego pomysłu na konferencji "Scaling bitcoin" w grudniu 2015 roku. Wiele osób uznało to za długo wyczekiwane rozwiązanie w kwestii skalowalności bitcoina.

Ograniczenia w sieci bitcoina.

Maksymalny rozmiar bloku w głównym protokole wynosi 1 MB, co jest czynnikiem ograniczającym liczbę transakcji. Pozwala to przetworzyć maksymalnie 7 transakcji na sekundę. Mimo, ze aktualizacja umożliwiła większą liczbę transakcji w blokach bitcoina to jej początkowym zamiarem było naprawienie błędów w kodzie, który związany był z plastycznością transakcji. Uniemożliwiał on rozwój bardziej złożonych funkcji, takich jak inteligentne umowy (ang. smart contracts) czy protokoły drugiej warstwy np. związane z siecią lightning network. Zwiększa ona zdolność transakcyjną bitcoina, uwzględniając małe transakcje poza łańcuchem , które rozliczane są zgodnie z nadchodzącymi blokami w sieci. Więcej na temat tej sieci pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule.

Odchudzanie transakcji.

SegWit naprawił błędy w transakcjach, usuwając informacje o podpisie i przechowując je poza podstawowym blokiem transakcji. Pozwala to na wydawanie skryptów i podpisów bez wpływu na identyfikatory dokonywanych transakcji. Dodatkowym plusem jest to, że transakcje nie zawierające podpisów ważą mniej, przez co w każdym bloku zmieści się ich więcej bez konieczności modyfikacji jego przepustowości. Aktualizacja ta wprowadziła również koncepcję "wagi bloku". Jest to połączenie bloku z danymi zawierającymi podpisy z tymi, które ich nie posiadają. Limit bloku wynosi wtedy 4 MB, podczas gdy podstawowe transakcje pozostają na poziomie 1MB. Oznacza to, że transakcje są wykonywane w zgodzie z obowiązującym protokołem. Nie ma konieczności wykonywania "hard forku" - czyli podziału sieci na dwa osobne łańcuchy.

Większe możliwości dla bitcoina.

Oprócz sieci lightning network aktualizacja SegWit przyśpieszy również prace rozwojowe nad innymi funkcjami, takimi jak MAST (umożliwienie złożonych inteligentnych kontraktów bitcoinowych), sygnatury Schnorra (zwiększenie ilości transakcji na sekundę) czy TumbleBit (poszerzona anonimowość).

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

 

Powiązane

Cena Bitcoin spada poniżej 4000$

Wzrost popularności i dalsze plany rozwoju Ethereum

» więcej artykułów