theme switch

Shopify dołącza do projektu libra utworzonego przez facebooka.

Libra jest to projekt kryptowaluty utworzonej przez facebooka, którego celem ma być stworzenie systemu finansowego nie podlegającego jurysdykcji banków, ani innej zaufanej trzeciej strony do weryfikowania transakcji. Ponadto korzystanie z niego ma być praktycznie darmowe. Aby zostać węzłem w sieci libry, należy wnieść do projektu 10 milionów dolarów oraz spełniać szereg innych wymagań, jakie są z tym związane. Kryptowaluta ta ma być stablecoinem, a jej kurs odpowiadać dolarowi w stosunku 1:1. Miałaby ona pokrycie np. w obligacjach skarbowych, które podlegają małym wahaniom oraz innych aktywach powszechnie uznawanych za bezpieczne. Założyciele w zamian za bycie węzłem w sieci otrzymywaliby z tego tytułu dywidendy.

Kontrowersje wokół libry

Wielu polityków i państw bardzo sceptycznie podchodzi do tego pomysłu i wzywa do wstrzymania prac nad projektem. Nie raz już wyrażali oni swoje obawy związane z bezpieczeństwem i nadzorem tego przedsięwzięcia. W związku z kontrowersjami i problemami regulacyjnymi jakie powstały dookoła tego projektu część z wielkich firm, które początkowo chciały do niego dołączyć finalnie postanowiło zrezygnować. Są to między innymi takie firmy jak paypal, mastercard, visa czy eBay.

Nowi członkowie projektu

Projekt pomimo ostatnich niepowodzeń nadal przyciąga sporo uwagi. Jak dowiedzieliśmy się w ostatnim czasie do projektu postanowiła dołączyć kanadyjska firma Shopify. Zajmuje się ona handlem elektronicznym oraz także posiadają platformę e-commerce dla sklepów internetowych oraz punktów sprzedaży detalicznej. W uzasadnieniu na blogu, dlaczego postanowili dołączyć do projektu odpowiadają w następujący sposób:

„Spędzamy dużo czasu zastanawiając się, jak ulepszyć handel w częściach świata, w których pieniądze i bankowość mogłyby być znacznie lepsze. Jako członek stowarzyszenia Libra będziemy mogli wspólnie pracować nad budowaniem sieci płatności, która ułatwia dostęp do pieniędzy i wspiera sprzedawców i konsumentów na całym świecie. ”

Projekt ten miał wystartować już w pierwszej połowie 2020 roku, jednak w związku z problemami jakie napotyka na swojej drodze mogą czekać go znaczne opóźnienia.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

Powiązane

Banki w Singapurze podobnie jak w Polsce

Projekt libra na wojennej ścieżce z rządami wielu krajów.

» więcej artykułów