Spadek bitcoina - jak możemy na nim skorzystać?
Spadek bitcoina w ostatnich miesiącach stał się już normą dla inwestorów jak to zazwyczaj ma miejsce podczas bessy. Pomimo, że znaczna większość osób traci podczas takich wydarzeń, to jest również grupa, która stara się zarobić na tym jak najwięcej kapitału.
Spadek bitcoina umożliwia zarabianie
Dźwignia finansowa
Na rynku kryptowalut, podobnie jak na wszystkich innych rynkach finansowych możemy skorzystać z mechanizmu dźwigni finansowej. Działa ona w bardzo prosty sposób i umożliwia nam lewarowany zysk zarówno podczas wzrostów jak i podczas spadków bitcoina. Mechanizm ten niesie ze sobą jednak spore ryzyko. W zależności od tego jak dużego lewaru użyjemy jesteśmy bardziej lub mniej podatni na to, że nasza pozycja zostanie zlikwidowana jeśli kurs będzie podążał w przeciwnym kierunku niż zakładaliśmy, co wiąże się z utratą wszystkich środków.
Przykładowo, jeśli zalewarujemy z dźwignią razy dwa pozycję na poziomie 1000 dolarów pozwoli nam to niejako na nabycie kryptowalut o wartości 2000 dolarów, z których możemy wypracować dwukrotnie większy zysk. Jeśli nam się uda to wszystkie pieniądze, które zarobiliśmy trafiają na nasze konto, a „pożyczka” po zamknięciu pozycji wraca do giełdy. Mechanizm ten działa w dwie strony. Jeśli otworzymy pozycję, która zaczyna tracić na wartości powoduje to, że tracimy nasze środki dwukrotnie szybciej niż miałoby to miejsce bez zastosowania dźwigni finansowej. Dźwignie finansową możemy wykorzystać także na kontraktach terminowych.
Pozycja krótka - spadek bitcoina
Pozycja krótka jest to sposób na zarabianie, gdy obserwujemy spadek bitcoina. Polega ona na tym, że niejako pożyczamy od giełdy kryptowalutę, którą następnie od razu sprzedajemy i jesteśmy zobligowani do jej zwrotu w takiej samej ilości jak pożyczona, niezależnie od jej kursu. Jeśli więc otworzymy pozycję krótką o wartości jednego bitcoina, a jego cena spadnie o połowę (np z 60 tys. do 30 tys. dolarów) i zamkniemy naszą pozycję to zarobimy 30 tys. dolarów. Podczas zamykania pozycji zaimplementowany na giełdzie mechanizm odkupuje już po niższej cenie pożyczone i sprzedane wcześniej aktywo, a następnie zwraca je pożyczkodawcy. Jeśli natomiast do tej samej transakcji dołożylibyśmy dźwignię finansową to w zależności od zastosowanego mnożnika nasz zysk byłby odpowiednio większy.
Pozycja długa - wzrosty bitcoina
Pozycja długa jest przeciwieństwem pozycji krótkiej i jej mechanizm działania jest o wiele prostszy. Polega on po prostu na zakupie kryptowaluty i zarabianiu, gdy jej kurs rośnie. Jeśli wykorzystamy do tego lewar to nasz zysk będzie odpowiednio większy o zawarty w nim mnożnik (po odjęciu kosztów prowadzenia pozycji). Należy pamiętać jednak o ryzyku likwidacji, które nam grozi, jeśli kurs okaże się podążać w przeciwnym kierunku niż otwarta przez nas pozycja.