theme switch

Standard ERC-4337 - jak może zwiększyć bezpieczeństwo portfela?

Jednym z największych problemów branży, który dość mocno utrudnia adopcję wśród szerokiej liczby użytkowników jest względnie łatwa i nieodwracalna możliwość utraty swoich środków np. poprzez zgubienie kluczy do portfela lub padnięcie ofiarą ataku hakerskiego. Projekty kryptowalutowe w branży DeFi straciły w ubiegłym roku ponad 3 miliardy dolarów wskutek tych działań, co również znacznie spowalnia ich dalszy rozwój oraz prawidłowe funkcjonowanie. Rozwiązaniem tego problemu ma być wdrożenie standardu ERC-4337 w sieci ethereum.

Standard ERC-4337 w sieci ethereum

Najbardziej rozpoznawalnymi na tę chwilę są znane i dość popularne już standardy ERC-20  (na którym bazują prawie wszystkie tokeny funkcjonujące w sieci ethereum) oraz ERC-721 (na którym w większości tworzone są tokeny NFT). Aktualnie jednymi ze sposobów uważanymi za najbardziej bezpieczne związane z przechowywaniem walut cyfrowych są tzw. portfele sprzętowe (np. Ledger lub Trezor) lub portfele wielosygnaturowe, które wymagają autoryzacji co najmniej przez dwa klucze prywatne, aby uzyskać dostęp do środków, jednak mimo wykorzystania tych metod nadal nie jesteśmy chronieni przed utratą kluczy dostępowych.

Wraz ze wdrożeniem standardu ERC-4337 możliwe będzie odzyskanie dostępu do środków, które zostały skradzione lub odzyskanie kluczy prywatnych wykorzystując zjawisko zwane "social recovery". Do każdego portfela, który jest w stanie egzekwować transakcje w sieci można będzie przypisać przynajmniej trzech "opiekunów konta". W chwili gdy właściciel utraci dostęp do swoich walut cyfrowych może skontaktować się on ze wspomnianymi opiekunami i przy ich pomocy zresetować klucz prywatny do konta i zmienić podpis.

Opiekunami mogą zostać dowolnie wyznaczone przez nas osoby (ktoś z rodziny, czy też usługodawcy). Dzięki temu standardowi będziemy także w stanie wdrożyć np. dzienne limity transakcji, a także dodawać kolejne sygnatury do portfela, bez konieczności zakładania go po raz drugi. Na późniejszych etapach rozwoju tego algorytmu wdrożona także zostanie ochrona przed komputerami kwantowymi dla tego standardu co może być bardzo przydatne w przyszłości. Nie jest to rozwiązanie idealne, jednak wdrożenie go wprowadzi wiele niedostępnych na tę chwilę usprawnień, które znacznie mogą zmniejszyć odsetek zhakowanych użytkowników lub zagubionych portfeli kryptowalutowych.

Powiązane

Sharding - mechanizm działania i wykorzystanie w sieciach kryptowalut.

Przełomowy rozwój kryptowalut - przewodnik dla początkujących

» więcej artykułów