theme switch

Na czym polega wash trading? Dlaczego giełdy sztucznie zawyżają wolumen?

Różne formy manipulacji na rynkach finansowych są dość powszechnym zjawiskiem. Większość z nich jest nielegalna, ponieważ jest wykorzystywana w celu prania brudnych pieniędzy lub sztucznym zawyżaniu określonych parametrów, które mogą rzutować w przyszłości na kurs lub popularność danego składnika aktywów.

Wash trading na giełdach.

Jednym ze sposobów manipulacji na m.in. na rynku kryptowalut stosowanym przez giełdy jest tzw. wash trading. Zjawisko to polega na kupowaniu i sprzedawaniu przez tę samą osobę jednego aktywa. Użytkownicy giełd kryptowalutowych za każdą transakcję są zazwyczaj zobowiązani uregulować prowizję w postaci małego odsetka od jej wartości. Wiąże się to z tym, że indywidualne osoby, które muszą płacić standardowe prowizje nie są w stanie kupować i sprzedawać danej kryptowaluty sami sobie, ponieważ ich środki po kilkudziesięciu takich transakcjach kurczyłyby się. Jednak platformy giełdowe, które oferują możliwość takich wymian nie są zobowiązane do płacenia prowizji samym sobie. Są w stanie również zwolnić z opłat niektórych użytkowników indywidualnych.

Jeśli nie jesteśmy zobowiązani do uiszczenia opłat za operację kupna/sprzedaży możemy wykonywać je praktycznie w nieskończoność. Po każdej takiej transakcji wolumen giełdy (sumaryczna kwota, na jaką przeprowadzono transakcję) będzie znacznie wyższy, niż byłby normalnie. Wiele rankingów giełdowych pozycjonuje je ze względu na ten parametr - przez co celowo przeprowadzają one takie transakcje z samym sobą, aby go zawyżyć. Daje to mylne wrażenie, że z giełdy korzysta o wiele większa ilość użytkowników, niż w rzeczywistości.

W przypadku małych giełd może istnieć również nielegalna "współpraca" platformy z niektórymi projektami kryptowalutowymi. Jeśli jakiś projekt chce przekazać giełdzie środki, ale z pewnych powodów nie może zrobić tego bezpośrednio, może wykorzystać wash trading. Giełda zyskuje na tym swoją prowizję, a dodatkowo może wykazać wyższy wolumen, niż ma w rzeczywistości. Kryptowaluta, która jest przedmiotem obrotu, również zyskuje na tym sztuczny wolumen i wypełnia swoje ukryte zobowiązania wobec platformy giełdowej.

Proces ten prawdopodobnie ostatnio mogliśmy zaobserwować w przypadku kryptowaluty BSV (bitcoin satoshi vision), gdy jego cena w ciągu kilku dni urosła kilkaset procent, a wolumen przez kilka dni był praktycznie równy jego kapitalizacji! Oznacza to, że wszystkie jego monety, praktycznie raz dziennie zmieniały właściciela. Oczywiście nie jest to niemożliwe, gdyż w przypadku stablecoinów, np. tethera, dzienny wolumen przekracza jego kapitalizację kilkukrotnie. Jednak w tym przypadku wolumen takiej wielkości jest na porządku dziennym. W przypadku BSV, wyglądało to dość nietypowo i wzrosty te mogliśmy zaobserwować zaledwie w ciągu tygodnia. Rosnący kurs zgodnie z naszymi predykcjami również wyhamował i podobnie jak wolumen z czasem zaczyna się zmniejszać.

Źródło: https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin-sv/

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

Kurs bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym, które dostępne jest tutaj.

 

Powiązane

Czy komputery kwantowe stanowią zagrożenie dla technologii blockchain?

Krok po kroku: Sprzedajemy bitcoiny - instrukcja

» więcej artykułów