theme switch

Wpływ bitcoina na pozostałe kryptowaluty

Bitcoin powszechnie uznawany jest za pierwszą kryptowalutę. Przypisuje mu się, że jest on w jakimś stopniu prototypem dla każdej istniejącej aktualnie waluty cyfrowej. Uświadomił on również ludziom, że kryptowaluty mogą przynieść wiele dobrego nie tylko dla jednostek, ale także dla całej społeczności finansowej. Od czasu narodzin bitcoina w 2009 roku powstało bardzo wiele innych walut cyfrowych i aktualnie jest ich co najmniej kilka tysięcy. Zyskał on również miano "cyfrowego złota" i jest powodem dla którego główne instytucje finansowe inwestują w rozwój kryptowalut co pozytywnie wpływa na cały rynek.

Powstanie altcoinów

Pierwsze altcoiny powstały w 2011 roku, ale żadnemu z nich nie udało się dorównać w kapitalizacji do bitcoina. Na początku stworzenie altcoinów polegało na skopiowaniu kodu źródłowego bitcoina i usprawnieniu go, co miało na celu rozwiązanie problemów jakie posiadał bitcoin. Na przykład litecoin generuje bloki czterokrotnie szybciej, niż bitcoin co pozwala na szybsze potwierdzenie transakcji.

Czynniki łączące cenę bitcoina z altcoinami

Mimo iż ciężko określić bezpośrednią korelację między ceną bitcoina, a innych kryptowalut to z pewnością możemy spekulować co je ze sobą łączy. Bitcoin jest zdecydowanie najbardziej płynną kryptowalutą, większość ludzi zamienia swoje altcoiny na niego jeśli chce je wypłacić lub przesłać w inne miejsce. Stanowi on również dla większości użytkowników pierwszy punkt wejścia na giełdę. Aktualnie ewoluował on do tego stopnia, że możemy wymienić go praktycznie na każde inne dobro materialne lub cyfrowe. Jeśli chodzi o użyteczność kryptowalut to bitcoin jest na tą chwilę numerem jeden. Jest on również najbardziej popularny i rozpoznawalny przez media. Wiele razy byliśmy świadkami jak giełdy lub źle zabezpieczone portfele kryptowalutowe padały ofiarom hakerów, jednak sam blockchain bitcoina od początku jego istnienia nigdy nie został zhakowany. Jego sieć posiada największą liczbę górników i największą moc obliczeniową ze wszystkich kryptowalut wykorzystujących protokół proof of work.

Możliwe scenariusze korelacji cenowych między bitcoinem i altcoinami

Większość transakcji na rynku odbywa się między bitcoinem, a innymi kryptowalutami. Dzieje się tak dlatego, że niewiele altcoinów tworzy bezpośrednie pary z walutami fiducjarnymi. Inwestorzy w pierwszej kolejności zaopatrują się w bitcoina, aby nabyć pozostałe kryptowaluty. Ogólna zasada jaką możemy zaobserwować na rynku jest taka, że jeśli bitcoin zaczyna spadać w ślad za nim w jeszcze większym stopniu idą altcoiny. Spowodowane jest to faktem, że większość osób widząc jak ich altcoin traci na wartości zamienia go z powrotem na bitcoina lub stablecoiny.

Gdy bitcoin rośnie możemy zaobserwować dwa główne scenariusze. W pierwszym z nich jego wzrosty są tak gwałtowne, że inwestorzy sprzedają swoje altcoiny, aby zarobić jak najwięcej na dalszych wzrostach bitcoina. W drugim scenariuszu wszystkie pozostałe kryptowaluty idą w ślad za bitcoinem i możemy zaobserwować gwałtowne wzrosty każdej z nich - czego świadkami byliśmy pod koniec 2017 roku.

Jeśli cena bitcoina jest stablina, możemy zauważyć również scenariusz, w którym altcoiny notują wzrost, ponieważ inwestorzy próbujący zwiększyć ilość posiadanych bitcoinów szukają par walutowych w których będą mogli zrealizować zysk.

Zmiany w kursie bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym lub na poniższym 7-dniowym wykresie.

Bitcoina oraz inne kryptowaluty możesz nabyć w naszym kantorze kantorbitcoin.pl

 

 

Powiązane

Co warto wiedzieć zanim zainwestujemy w kryptowaluty?

W jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo kryptowalut, które przechowujemy?

» więcej artykułów