theme switch

Wycena branży metaverse osiągnie 5 bilionów dolarów w 2030 roku

Firma konsultingowa McKinsey & Company udostępniła swój najnowszy raport na temat Metaverse, w którym twierdzą, żę wystarczy około ośmiu lat, aby wartość tej branży była wyceniona na 5 bilionów dolarów – czyli praktycznie tyle samo, co cała gospodarka Japonii. Raport „Tworzenie wartości w Metaverse” zebrał dane z dwóch ankiet, gdzie przebadano ponad 3 tysiące konsumentów z jedenastu krajów, a także 448 firm z kilkunastu różnych branż.

Metaverse jest to połączenie wielu elementów technologii, w tym wirtualnej rzeczywistości rozszerzonej oraz video, gdy użytkownicy żyją w „cyfrowym świecie”. Branża ta dopiero raczkuje, ale już pojawiają się projekty blockchain, które starają się oprzeć o nią swój rozwój. W kierunku tym podążają także wielkie korporacje, a przykładem tego jest facebook, który w zacznym stopniu interesuje się rozwijaniem tej technologii. W ostatnim czasie ten gigant technologiczny ogłosił, że zmieni nazwę z „facebook” na „meta”, ponieważ nie chce być kojarzony tylko z platformą social-media.

Metaverse - przyszłość czy przelotna moda?

Według wyników badań, ponad 50% eventów, które odbywają się w tej chwili na żywo, ma mieć w przyszłości miejsce w wirtualnej rzeczywistości. Wpływ metaverse ma również w znacznym stopniu odbić się na handlu, gdzie wybory zakupowe użytkowników będą właśnie w znacznym stopniu determinowane przez tę branżę.

Najbardziej wyszczególniona w raporcie została branża gamingowa, która ma stanowić motor napędowy dla całego metaverse i zostawić daleko w tyle branżę muzyczną oraz filmową. Obecnie branża ta wyceniana jest na około 200 miliardów dolarów, a więc rozrosłaby się ona 25 razy w przeciągu następnych 8 lat, jeśli predykcje okazałby się prawdziwe. Aktualnie najwięksi giganci technologiczni coraz poważniej interesują się tym tematem. Meta (facebook) pracuje nad nowymi googlami VR, Microsoft kupił blizzarda, co jak stwierdzili  "dostarczyło im elementów składowych do rozwoju metaverse", natomiast Playstation planuje na przyszły rok premierę nowych googli PSVR5, które mają być przełomowe w porównaniu do starszego modelu dostępnego na rynku w 2016 roku.

Całoś raportu dostępna jest tutaj:

 

 

Powiązane

Podsumowanie tygodnia - najważniejsze wydarzenia ze świata kryptowalut

Monero i Bitcoin najlepiej rokującymi kryptowalutami

» więcej artykułów