theme switch

Zainteresowanie tokenami NFT oraz Metaverse najmniejsze od kilku miesięcy

Wraz ze spadkami na rynku kryptowalut. który trwa od chwili ustanowienia przez bitcoina swojego ATH (ang. all time high) w listopadzie ubiegłego roku maleje również zainteresowanie trendami, które na nim w ostatnim czasie dominowały. Jednym z najgorętszych tematów 2021 roku na rynku walut cyfrowych były tokeny NFT, a także kryptowaluty wykorzystywane w różnych rodzajach metaverse, czyli wirtualnej rzeczywistości. NFT (ang. non-fungible tokens) są to specjalnie utworzone kryptograficznie tokeny, umieszczone w sieci blockchain. Mają one unikalny charakter i są nie da się ich podrobić.

Malejące zainteresowanie NFT i metaverse

Temat NFT najmocniej spopularyzował się w drugim kwartale ubiegłego roku. Swój szczyt jednak osiągnął w styczniu tego roku i od tamtej pory zainteresowanie tematem NFT znacznie zmalało. Wiele trendów ma to do siebie, że po czasie zaczynają one wygasać.

Zainteresowanie NFT w ujęciu rocznym - google trends.

Zjawisko to bardzo dobrze obrazuje wykres, który bazuje na ilości oraz wartości wymienionych tokenów NFT przez ostatni rok.

Od lipca do października możemy zauważyć ogromną aktywność wśród użytkowników, którzy wymieniali się swoimi tokenami. W szczytowych punktach dochodziło do ponad 170 tysięcy transakcji dziennie, a wolumen sięgał setek milionów dolarów. Później natomiast, wartości te z czasem zaczęły wygasać, a na dzień dzisiejszy w sieci ethereum dochodzi zaledwie do około 12 tysięcy transakcji dziennie.

Sytuacja wygląda podobnie w metaverse. Szczyt zainteresowania tą tematyką przypadł na okres, gdy facebook oficjalnie ogłosił, że zmienia nazwę na Meta i będzie wchodził w świat wirtualnej rzeczywistości. Po tej informacji trend ten stał się bardzo na czasie, także w świecie kryptowalut. Na zdecentralizowanych platformach spopularyzowały się aplikacje, które umożliwiały interakcję z pierwszymi rodzajami metaverse, jak np. decentraland czy sand.

Zainteresowanie metaverse w ujęciu rocznym - google trends.

Mimo spadku zainteresowania, branża metaverse nadal prężnie się rozwija i w przyszłości może stanowić bardzo silny drogowskaz inwestycyjny, w zależności od tego, jak będzie wykorzystywana.

Powiązane

Co analiza techniczna mówi nam o aktualnym kursie ethera?

Miliony dolarów opłat za wykonanie dwóch transakcji w sieci ethereum. Jak do tego doszło?

» więcej artykułów