theme switch

Analiza fundamentalna projektu Libra - jak wpłynie na rynek kryptowalut?

Misją Libry jest utworzenie prostej, globalnej waluty oraz infrastruktury finansowej, która wzmocni miliardy ludzi.

Pod takim hasłem przewodnim deweloperzy będą rozwijać najnowszy projekt kryptowalutowy facebooka na światową skalę. W założeniu będzie posiadał zdecentralizowany łańcuch bloków, praktycznie stały kurs oraz oraz inteligentne platformy kontraktowe. Ma być przełomową innowacją w zakresie usług finansowych.

Główne założenie projektu

Celem projektu będzie umożliwienie jak największej ilości osób dostępu do systemu finansowego, który nie podlega jurysdykcji banków, nie wymaga zaufanej trzeciej strony do weryfikowania transakcji, a korzystanie z niego jest praktycznie darmowe. Twórcy porównują to do rozwoju sieci komórkowej - kiedyś za wysłanie wiadomości np. za pomocą SMS'a trzeba było zapłacić niewielką kwotę. Jednak korespondując z kimś codziennie w skali roku czy miesiąca suma wydanych środków mogła być już zauważalna. Teraz za pomocą messengera lub innych aplikacji jest to całkowicie darmowe, a jedynym wymaganiem jest dostęp do internetu.

Aktualnie opcję taką umożliwia większość popularnych kryptowalut. Jeśli jakieś państwo zakaże korzystania z Libry, osoby posiadające wiążące głosy w sieci (tj. wielkie korporacje np. Visa, Uber, Mastercard i wiele innych) z dużym prawdopodobieństwem ustosunkują się do tego i projekt nie będzie dostępny dla użytkowników na terenie danego kraju. W przypadku tradycyjnych kryptowalut np. bitcoina jest to niemożliwe, ponieważ decentralizacja sieci jest na tyle duża, że nikt nie jest w stanie zablokować transakcji wykonywanych za jego pomocą.

Użyteczność bitcoina

Dla porównania przesłanie kwoty 400,000,000 dolarów za pomocą banku, przelewem międzynarodowym zajęłoby co najmniej kilka dni, a opłata wynosiłaby od 3% do nawet 9% przelewanej sumy.

Założyciele projektu

Projekt libra posiada 28 aktualnie założycieli, z których każdy zapłacił 10 milionów dolarów za możliwość bycia węzłem w sieci, którego zadaniem będzie weryfikowanie poprawności wykonywanych transakcji. Będą oni otrzymywać dywidendy z zysków, jakie wygeneruje ta kryptowaluta. Całość będzie nadzorowana przez organizację non-profit, której zadaniem będzie czuwanie nad rozwojem tokenu, rezerwą rzeczywistych aktywów i zasad zarządzania blokiem. Docelowo facebook chce, aby liczba założycieli wynosiła około 100, przed oficjalnym uruchomieniem projektu i jest otwarty dla każdego, kto spełni określone wymagania. Siedziba projektu będzie znajdowała się w Genewie w Szwajcarii, a spotkania założycieli odbywały się co dwa lata.  Każdy członek otrzyma jeden głos lub 1% całkowitej liczby głosów (w zależności od tego, która liczba będzie większa) w radzie stowarzyszenia Libra.

Wymagania jakie należy spełnić, aby zostać założycielem.

Oprócz wkładu finansowego jest jeszcze szereg wymagań, które trzeba spełnić, aby zostać jednym z założycieli projektu.

  • Odpowiednia szafa serwerowa
  • Dedykowane połączenie internetowe 100MB/s
  • Pełnoetatowi inżynierzy, którzy zadbają o niezawodność serwerów
  • Bezpieczeństwo klasy korporacyjnej
  • Próg wartości rynkowej na poziomie co najmniej 500mln dolarów, docierać rocznie do 20 milionów klientów oraz być uznanym za lidera branży przez Interbrand Global lub S&P

To tylko niektóre z nich - te najważniejsze. Lista szczegółowych wymogów jest o wiele dłuższa i znajduje się w białej księdze (ang. whitepaper), który umieszczony zostanie na końcu artykułu.

Ponadto tylko 1/3 założycieli mogą stanowić firmy kryptograficzne lub indywidualnie zaproszone wyjątki. Jest również miejsce dla organizacji badawczych, które spełniają większość z określonych wymagań.

Szybkość sieci

Każda płatność jaka zostanie wykonana będzie stale zapisywana w sieci blockchain projektu. Ma ona obsługiwać nawet do 1000 transakcji na sekundę. Dla porównania bitcoin obsługuje ich około 15 w tym samym czasie. System będzie działał w ten sposób, że tylko 2/3 węzłów będzie musiało osiągnąć konsensus, aby transakcja została uznana za ważną, co przyspiesza działanie sieci. Dodatkowo warto dodać, że żadna z wykonanych transakcji nie będzie mogła być cofnięta.

Pozytywne aspekty projektu Libra

Z pewnością wprowadzenie tego projektu na największą platformę społecznościową na świecie spowoduje gigantyczną reklamę dla kryptowalut i umożliwi ich poznanie bardzo szerokiemu gronu odbiorców, które nigdy nie miało z nimi styczności. Procedura użycia jej będzie na tyle prosta, aby nawet najmniej obeznane z technologią osoby były w stanie skutecznie przesłać między sobą środki, bez konieczności posiadania portfeli, rejestrowania się na giełdach i innych czynności, które czasami odstraszają użytkowników od walut cyfrowych. Poza tym kryptowaluty z czasem przestaną mieć "łatkę" czegoś podejrzanego, przez co niektórzy mniej związani z nimi ludzie przestaną uznawać je za oszustwo. Libra będzie stabilną walutą cyfrową, co oznacza że jej kurs nie będzie podlegał spekulacji - jak wiadomo większość osób inwestujących aktualnie w kryptowaluty robi to z chęcią zysku, a tylko niewielki ułamek wykorzystuje je do codziennych transakcji.

Więcej na temat stabilnych kryptowalut możesz przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Bitcoina oraz litecoina możesz kupić w naszym kantorze kantorbitcoin.pl:

 

Powiązane

Co z podatkiem PCC od kryptowalut w 2019 roku?

Rodzaje struktur finansowych wykorzystujących zdecentralizowane sieci.

» więcej artykułów