theme switch

Bitcoin vs Litecoin - podobieństwa i różnice.

Bitcoin i litecoin są to jedne z pierwszych kryptowalut jakie kiedykolwiek powstały. Pierwszy blok bitcoina został wydobyty 3 stycznia 2009 roku. Twórca posługiwał pseudonimem Satoshi Nakamoto i napisał również whitepaper bitcoina. Jest to dokumentacja w której opisane są wszystkie techniczne detale związane z działaniem tej kryptowaluty.

Litecoin powstał poprzez sklonowanie kodu bitcoina i wprowadzeniu w nim pewnych zmian. Jego twórcą jest naukowiec oraz informatyk Charlie Lee. Pierwszy blok tej kryptowaluty czyli tzw. blok genesis został wydobyty 13 października 2011 roku.

Całkowita ilość monet w sieci

Maksymalna ilość bitcoinów jaka będzie kiedykolwiek w obiegu to 21 milionów monet. Aktualnie w obiegu jest około 17,7 milionów. Ostatnia moneta zostanie wydobyta około 2140 roku.

Maksymalna ilość litecoina jaka kiedykolwiek trafi do obiegu 84 miliony monet. Aktualnie wydobyte zostało 74% wszystkich monet czyli około 61 milionów.

Aktualnie nagroda za wydobycie bloku w sieci bitcoina wynosi 12,5 BTC, a dla litecoina 25 LTC.

Co 4 lata obydwie te kryptowaluty przechodzą proces zwany halvingiem, w którym redukowana jest ilość monet przyznawana za wydobycie kolejnych bloków. Więcej na ten temat możesz przeczytać we wcześniejszym artykule.

Czas wydobycia bloków i algorytm bezpieczeństwa

W sieci bitcoina bloki z transakcjami generowane są co 10 minut i możemy je śledzić w block explorerze bitcoina.

W sieci litecoina bloki z transakcjami generują się co 2,5 minuty, czyli 4 razy częściej - jest to jedna z modyfikacji wprowadzona do kodu przez twórcę tej kryptowaluty. Ilość litecoinów w sieci jest również czterokrotnie większa.

Monety te różnią się od siebie również algorytmem bezpieczeństwa jaki wykorzystują, mimo że obydwa mają zaimplementowany protokół proof-of-work. Bitcoin korzysta z algorytmu SHA-256, a litecoin ze Script'a. Przez długi czas algorytm litecoina zapewniał mu większą decentralizacje w porównaniu do bitcoina, ponieważ był on trudniejszy do wydobycia dla posiadaczy zaawansowanych koparek wykorzystujących zaawansowane układy scalone (ang. ASIC) i można było kopać tą kryptowalutę z zyskiem przy pomocy zwykłych komputerów z wykorzystaniem CPU lub GPU. Aktualnie różnica w decentralizacji tych dwóch kryptowalut jest bardzo niewielka.

Obydwa projekty pracują również nad siecią błyskawiczną, o której więcej możesz przeczytać w tym artykule.

Zmiany w kursie bitcoina możesz śledzić w naszym archiwum cenowym lub na poniższym 7-dniowym wykresie.

Bitcoina oraz litecoina możesz nabyć w naszym kantorze kantorbitcoin.pl

 

 

 

 

Powiązane

Suma opłat za wszystkie transakcje wykonane bitcoinem przebiła miliard dolarów.

W jaki sposób działają wyrocznie blockchainowe i czym one są?

» więcej artykułów